1400 ışık yılı uzaktaki gizem!Dizi Haberleri Tv Gazetesi Bugün Dizi

1400 ışık yılı uzaktaki gizem!
SON DAKİKA

1400 ışık yılı uzaktaki gizem!

Bu haber 24 Mayıs 2017 - 21:47 'de eklendi ve 19 kez görüntülendi.

Bilim adamları Tabby’s Star, KIC 8462852’yi ilk olarak 2015 yılında bulmuşlardı ve o zamandan beri, yıldızın garip hareketlerini açıklamaya çalışmaktalardı. şu anda ise yıldız bir kere daha garip bir şekilde hareket etmeye başlamış durumda.

Yıldız, Dünya’dan az kalsın 1400 ışık yılı uzaklıkta ve tamamen rastgele gözüken ani kararma süreçlerine sahip. Bilim adamları bu kararmalara neyin sebep olduğunu hemen şimdi bulabilmiş değiller ve sıra dışı bazı teorilerin arasında bilim-kurgu hikayelerinde de gözüken Dyson küresi gibi heybetli ufo yapılarını içermekte. Yıldız, yeni bir kararma sürecine daha girmesinin arkasında tekrar alaka odağı olmuş durumda.

Yıldızların parlaklıklarının azalması sıra dışı olmasa da, bu azalmalar genelde yörüngelerindeki gezegenler veya toz bulutlarının yıldızın önünden geçmesinden dolayı kaynaklanmakta ve bunlar düzenli bir şekilde gerçekleşmekteler ve bu kararmalar tesadüfen gözükmekteler. Ayrıca bu yıldızın kararmaları çok daha dramatik bir şekilde gerçekleşmekte.

Carnegie Bilim Enstitüsü’nün yıldız hakkındaki geçtiğimiz yıla ait açıklamasına tarafından Cygnus takım yıldızı içerisinde bulunan KIC 8462852 bilim toplumunun içerisinde ve haricen dikkatleri üzerine çekiyor. 2015 yılında bir astronom ekibi, yıldızın NASA’nın Kepler uzay teleskobu kadar izlenirken fazla kısa ve periyodik olmayan kararma olayları yaşadığını ve kimsenin bunların sebebini bulamadığını duyurmuştu. Carnegie’den Josh Simon ve Caltech’ten Ben Montet kadar yapılan yeni bir araştırma da bu gizemi daha da derinleştirmişti.

Simon ve Montet’in bulguları, Ağustos ayında makaleleri incelenirken yayımladıkları ön-zorlama sürümü yeni bir heyecan dalgasını beraberinde getirmişti. Acilen ise bu çalışma, Astrophysical Journal tarafından kabul edildi.

Araştırmacılar, bu esrarengiz yıldızın Kepler göre izlendiği daha pozitif durumu analiz ettiler ve bu yıldızın ani ve hızlı parlaklık değişimlerinin yanı sıra, Kepler kadar izlendiği dört yıl boyunca yavaş bir şekilde sönmeye başladığını buldular.

KIC 8462852’nin parlaklık değişimleri için yapılan tahminler, yıldızın yörüngesindeki büyük bir grup kuyruklu yıldızdan bir uzaylı dev yapısına kadar geniş bir alanı içermekteydi. Genelde yıldızlar, bir gezegen veya toz ve gaz bulutu gibi katı cisimlerin izleyen ile aralarına girmelerinden dolayı açıklanmış bir süre parlaklıkları azalmış gibi gözükebilmekteler. Ama KIC 8462852’nin kararma ve parlama süreçleri, daha önce diğer hiçbir yıldızda gözükenlere benzemiyor.

Yıldızın parlaklığının 1890 ile 1989 yılları arasında %14 azaldığına dair münakaşacı iddialardan yola meydana çıkan Montet ve Simon, daha önce bilimsel ölçümler için kullanılmayan Kepler kalibrasyon görüntüleri ile yıldızın davranışını incelemeye karar verdiler.

Simon’un söylediğine göre, bu veriler ile yıldızın uzun süreli sönme iddiasını doğrulayabileceklerini veya yalanlayabileceklerini düşünmekteydiler ve ola ki de ani kararmalara bir açıklık getirebileceklerdi.

Simon ve Montet, Kepler görevinin ilk üç yılı içerisinde KIC 8462852’nin az kalsın %1 karardığını buldular. sonradan yalnızca altı içerisinde yıldızın parlaklığı %2 düştü ve görevin son altı ayı içerisinde bu seviyede kalmaya devam etti.

İkili, sonradan Kepler tarafından takip edilen 500’den pozitif benzer yıldız ile bu verileri karşılaştırdılar ve bunların bir kısmının ilk üç yıl içerisinde benzer bir sönmeye sahip olduğunu buldular. Ancak bu yıldızların hiçbiri, altı ay içerisinde bu değin ciddi bir metamorfoz geçirmemiş veya toplamda %3’lük bir parlaklık düşüşü yaşamamışlardı.

İkili, bu cins yıldızların bu yıllar içerisinde bu şekilde yavaş bir şekilde sönmesinin Kepler’in verilerinde başka bir örneği olmadığını söylemekteler. “Yıldız zaten keyfi kararma süreçleri doğruca eşsizdi. Oysa şimdi, en düşük bu değin sıra dışı olan diğer özelliklerini de görüyoruz, üç sene içerisinde yavaş bir şekilde kararması ve sonradan aniden süratli bir şekilde çok daha artı ülkü gelmesi.”

Astronomların, KIC 8462852’nin parlaklığı konusunda zaten iyi fikirleri kalmamaktaydı ve bu yeni veriler, işleri çok daha zorlaştırmakta. Simon ve Montet, yıldızın altı ay içerisindeki ani kararma sürecinin en iyi açıklamasının yıldız sistemi içerisindeki bir kuyruklu yıldız veya bir gezegenin parçalanması ya da çarpışması olduğunu ve kısa süreli toz ve kalıntı bulutu yaratması olduğunu düşünmekteler. Ancak bu durum, Kepler tarafından ilk üç sene her tarafında incelenen ve on dokuzuncu yüzyıla dayanan ölçümlerden önerilen uzun süreli kararmayı açıklamıyor.

Önceki HaberGoogle, Sızıntılar İçin Çalışanlarını Tehdit Mi Ediyor?   Dizi Fragmanları dizimedya.com dizi ve medya siteniz.1400 ışık yılı uzaktaki gizem!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.