19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı ile ilgili en güzel sözlerDizi Haberleri Tv Gazetesi Bugün Dizi

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı ile ilgili en güzel sözler
SON DAKİKA

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı ile ilgili en güzel sözler

Bu haber 16 Mayıs 2017 - 15:03 'de eklendi ve 41 kez görüntülendi.

Türkiye tarihinin dönüm noktalarından olan Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcı 19 Mayıs’a 3 gün kaldı. Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sonuçlanması sonrası devlete ait Bayram duyuru edilen 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta her yıl olduğu gibi tekrar coşkuyla kutlanacak. Türk Milleti’nin kahramanca çarpışmasıyla kazanılan epik bir çaba öyküsünün başlangıcı 19 Mayıs’ın yaklaşmasıyla birlikte birçok birey 19 Mayıs’la ilgili sözleri aramaya başladı. 19 Mayıs’la ilgili en hoş sözleri haberimizde bulabilirsiniz

19 MAYIS’IN TARİHÇESİ

Gençlik ve Spor Bayramı, Türkiye’de ilk kez 24 Mayıs 1935 tarihinde “Atatürk Günü” adında kutlanmıştır. Beşiktaş’ın attığı adımlarla Fenerbahçe Stadı’nda kutlanan birincil 19 Mayıs, Galatasaray ve Fenerbahçe forması giyen yüzlerce sporcunun katılımıyla spor günü olarak kutlanmaya devam edilmiştir. Kutlamaların peşinde bir zaman sonra yapılan Spor Kongresi’nde Beşiktaş Kurucu üyelerinden olan Ahmet Fetheri Aşeni, Atatürk Günü’nün bütün gençliğe hitap etmesi için “19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı” olarak adının değişmesini teklif etmiştir. Kongrede onaylanan teklif kabul edilmiş ve Atatürk’ün de tasdik vermesiyle yasalaşmıştır. 20 Haziran 1938 tarihinde çıkarılan kanunla “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanan bayram, 12 Eylül askeri darbesinin gerisinde “Atatürk’ü Kutlama, Gençlik ve Spor Bayramı” adına bürünmüştür.

19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI SÖZLERİ

– 19 Mayıs güven, mutluluk, hareket günüdür.

– Hiçbir zafere çiçekli yollardan gidilmez.

– Zaferin büyüklüğü, savaşın çetinliği ile ölçülür.

– Zafer barışın en kısa yoludur.

– 19 Mayıs 1919, Türk Ulusunun uyandığı, emperyalizme başkaldırdığı Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ya istiklal, ya vefat” diyerek millet egemenliğine dayanan, bütün egemen bir devlet kurma kararının yaşama geçirildiği gündür.

– Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan başlattığı özgürlük hareketi, bütün yurda yayılmış, milletimizin azim ve kararlılıkla birleşerek giriştiği ulusal çaba sonucunda zaferle taçlandırılmıştır.

– 19 Mayıs milli egemenliğin başlangıç günüdür.

– Gençlerimizin ve aziz milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Kutlama Gençlik ve Spor Bayramı’nı en arkadaş canlısı duygularımla kutlar, öncelikle Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi saygıyla anarım.

–  Rica ile, merhamet dilenmekIe bir insanlar ve devletin haysiyet ve istikIâIi kurtarılmaz. Türk milleti, gelecek nesiller için bunu unutmamaIıdır. 19 Mayıs güven, sevinç, hareket günüdür.

– Spor gençIiğin kuvvet kɑynɑğıdır.

– Ben, sporcunun akıllı, çevik ve ahlaklısını severim. MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

– Millet, millî hɑkimiyet esɑsını ve Türk Milliyetçiliğini kɑbuI etmiştir. Bunu gerçekleştirmeye çɑlışɑcɑktır.

– Zɑferin büyükIüğü, sɑvɑşın çetinIiği iIe öIçüIür.

– Gazi Mustafa Kemal Atɑtürk’ün 19 Mayıs 1919’dɑ Samsun’dɑn bɑşlattığı hür hareketi milletimizin azim ve kararlılığı ile birleşerek, tüm yurttɑ dalga dalga yayılmış ve Ulusal Mücadele sonucunda zaferle sonuçlanmıştır. Bahşedilen çetin uğraş sonucunda, kurulan Türkiye Cumhuriyeti, Atatürk göre ilke ve devrimlerle pekiştirilmiş ve Türk gençliğine hediye edilmiştir. Türk milleti olarak bu emanete sahip çıkmak hepimizin en ulvi görevidir.

– Tüm ümidim gençliktedir. Her kɑfɑnın ɑnIɑmɑktɑn ɑciz olduğu yüksek bir vɑrlıktır gençlik.

ATATÜRK’ÜN GENÇLİK VE SPORLA İLGİLİ EN GÜZEL SÖZLERİ

– Gençler, cesaretimizi güçlendiren ve sürdüren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz nezaket ve kültür ile, insanlık değerinin, vatan sevgisinin en kıymetli örneği olacaksınız.

– Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz.

– Türk genci, devrimlerin ve rejimin sahibi ve bekçisidir. Bunların lüzumuna, doğruluğuna herkesten fazla inanmıştır; rejimi ve devrimleri benimsemiştir. Bunları güçsüz düşürecek en minik veya en büyük bir kıpırtı ve bir hareket duydu mu, bu memleketin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adliyesi vardır demeyecektir. Hemencecik müdahale edecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla, nesi varsa onunla kendi eserini koruyacaktır. Polis gelecektir; esas suçluları bırakıp, suçlu diye onu yakalayacaktır. Genç, “polis henüz köklü değişiklik ve Cumhuriyetin polisi değildir” diye düşünecek, ama asla yalvarmayacaktır. Mahkeme onu hükümlü edecektir. Yine düşünecek: “Çağırmak adliyeyi de islah etmek, rejime göre düzenlemek gerekli!” Onu hapse atacaklar. Kanun yolundan itirazlarını yapmakla beraber; bana, İsmet Paşa’ya, Meclis’e telgraflar yağdırıp hileli ve suçsuz olduğu için tahliyesine çalışılmasını kayrılmasını istemeyecek. Diyecek fakat, “Ben inan ve kanaatimin icabını yaptım. Müdahale ve hareketimde haklıyım. Eğer buraya haksız gelmişsem, bu haksızlığı meydana getiren sebep ve amilleri düzeltmek de benim vazifemdir!” İste benim anladığım Türk genci ve Türk gençliği!

– Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın (kültürün) müspet fikirlerini veriniz. İstikbalin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız. Özgürlük görüşler dilekçe (uygulama) mevkiine konduğu vakit Türk milleti yükselecektir.

– Gençlerin her şeyden önce millete güven vermeleri gereklidir.

– Bir gün ulusu sizin gibi beni anlamış gençliğe bırakacağımdan çok memnun ve mesudum.

Her kafanın anlamaktan aciz olduğu yüksek bir varlıktır gençlik.

– Rica ile, acınacak şey dilenmekle bir ahali ve devletin itibar ve istiklâli kurtarılmaz. Türk milleti, gelecek nesiller için bunu unutmamalıdır.

– Gençlerimiz ve aydınlarımız ne için yürüdüklerini ve ne yapacaklarını ilk önce kendi düşüncelerinde adamakıllı kararlaştırılmalı, onları halk kadar tamamen benimsenip makul bir hâle getirmeli, onları oysa ondan sonra ortaya atmalıdır. Ben fazla ümitliyim oysa, gençlerimiz bunu yapacak derecede yetişkindir. Biliyorum ama ihtiyarlarımız gibi gençlerimizin de tecrübeleri vardır. Zira milletimizin yakın senelere ait gördüğü acı dersler, yakın yılların en yoğun olaylar ile batmış oluşu, devrimizin gençlerini eski devirlerin ihtiyarları kadar ve belik onlardan artı olayın şahidi, dolaysıyla gençliğimizi ihtiyarlar kadar tecrübe sahibi yaptı. Herhangi bir gencimiz yaşadığı devrin olur ya üç katı oranında olaya şahit olduğu için her gencimiz üç misli yaş sahibi sayılabilir, onları da ihtiyarlar gibi deneyimli kabul edebiliriz. Gençliğimizin sahip oldukları bu tecrübelerden istifade ederek gayretli, memlekete faydalı ve büyük imanla donatılmış olarak vazifelerini hakkıyla yerine getireceklerine eminim.

– Her şeye karşın belirli bir ışığa doğru yürümekteyiz. Bende bu imanı yaşatan şiddet, yalnız aziz memleket ve milletimin hakkındaki ölümsüz sevgim değil, bugünün karanlıları, ahlâksızlıkları, şarlatanlıkları içinde sırf vatan ve realite aşkıyla ışık serpmeye ve aramaya çalışan bir gençlik görmemdir.

– Arkadaşlar, Gençliğe bakın, Türk millî bünyesindeki asil kanın ifadesine uyarı edin.

– Gençlikle iftihar ediyorum ve gençliğe güveniyorum.

– Vatanın tüm ümidi ve geleceği size, genç nesillerin kavrama ve enerjisine bağlanmıştır.

– Biz her şeyi gençliğe bırakacağız… Geleceğin ümidi, ışıklı çiçekleri onlardır. Bütün ümidim gençliktedir.

– Gelecek için hazırlanan vatan evlâtlarına, hiçbir güçlük karşısında yılmayarak tam bir dayanıklılık ve metanetle çalışmalarını ve öğrenim gören çocuklarımızın asıl ve babalarına da yavrularının öğreniminin tamamlanması için hiçbir fedakârlıktan çekinmemelerini nasihat ederim.

-Milletin bağrından pak bir tür yetişiyor. Bu eseri ( Türkiye Cumhuriyeti Devleti ) ona bırakacağım ve gözüm arkamda olmayacak.

– Sizin gibi gençlere malik bulundukça, bu vatan ve milletin, şimdiye dek elde etmeği başardığı zaferlerin üzerine çok daha büyük zaferler koyabileceğine şüphe etmiyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dizi Fragmanları dizimedya.com dizi ve medya siteniz.19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı ile ilgili en güzel sözler

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.