Adalet Bakanlığı, Münevver Karabulut'un ailesine 225 bin TL ödeyecekDizi Haberleri Tv Gazetesi Bugün Dizi

16 Ekim 2021 - 23:45

Adalet Bakanlığı, Münevver Karabulut’un ailesine 225 bin TL ödeyecek

Son Güncelleme :

13 Haziran 2017 - 19:25

Adalet Bakanlığı, Münevver Karabulut’un ailesine 225 bin TL ödeyecek

Barbarca öldürülen Münevver Karabulut’un otopsisi sırasında emrindeki masadaki erkek cesetten sperm bulaşmasıyla ilgili Hak Bakanlığı aleyhine açılan tazminat davasında yeni bir gelişme yaşandı. İstanbul 4.Yöneticilik Mahkemesi, manevi tazminat talebinin kabulüne karar vererek, 225 bin TL’nin dava açma tarihi olan 19 Nisan 2010’dan itibaren işleyecek yasal faiziyle birlikte davalı idarece Karabulut Ailesi’ne ödenmesine karar verdi. İstanbul 4. Idare Mahkemesi kararında, “Olayın meydana geliş şekli, sanık idare personelinin kusuru, davacıların olay sebebiyle duydukları acı ve cefa göz önüne alındığında manevi tazminat talebinin kabulü gerektiği sonucuna ulaşılmıştır” denildi.

ÖLÜ ERKEK BEDENİNDEN BULAŞTIĞI TESPIT EDİLDİ

DHA’nın haberine göre, 3 Mart 2009 tarihinde sevgilisi Cem Garipoğlu göre barbarca öldürülen Münevver Karabulut’un otopsi tutanağında iç çamaşırından sperm bulunduğu belirtildi. Yapılan araştırma sonucunda sperm örneğinin Adli Tıp Morgu’nda yan masada bulunan ölü erkek bedeninden bulaştığı saptandı. Bunun üstüne Münevver Karabulut’un annesi Nagihan Karabulut ve Süreyya Karabulut Avukatları Rezan Epözdemir yoluyla Hak Bakanlığı aleyhine 250 bin TL’lik manevi tazminat davası açtı. İstanbul 4. Yöneticilik Mahkemesi Karabulut Ailesi’ne 25 bin TL manevi tazminat ödenmesine 28 Aralık 2010 tarihinde oy birliğiyle karar verdi. Tazminatı eksik bulan Avukat Rezan Epözdemir, Danıştay’a itiraz etti.

DANIŞTAY, IDARE MAHKEMESİ’NİN KARARINI BOZDU

Tazminatı eksik bulan Danıştay 10. Dairesi de 25 Mayıs 2015 de “Manevi tazminatın zenginleşmeye yol açmayacak şekilde belirlenmesi gerekmekte ise de, manevi tazminat miktarının olayın ağırlığını ortaya koyacak, hukuka aykırılığı özendirmeyecek, benzer olayların bir daha yaşanmaması için caydırıcı ve bununla beraber cezalandırıcı bir miktarda olması gerektiğini” savunarak İstanbul 4. Yöneticilik Mahkemesi’nin kararını bozdu.

BAKANLIK 225 BİN TL ÖDEYECEK

Bunun üstüne İstanbul 4. Idare Mahkemesi geçtiğimiz günlerde yeni bir karar vererek Adalet Bakanlığı’nı, Karabulut Ailesi’ne 225 bin TL tazminat ödemeye mahkum etti.

MAHKEME GEREKÇESİNİ DE AÇIKLADI

“Davacıların yakını olan Münevver Karabulut’un elim ve vahşi canice sonucunda hayatını kaybettiği ve bu cinayetin uzun bir vakit kamuoyunu meşgul ettiği ve davacıların cinayetin vahşeti, ayrıca de basının ve toplumun aşırı ilgisinden dolayı büyük bir mağduriyet yaşamıştır” diyen duruşma kararında şu ifadelere yer verdi: “Hal böyleyken maktülün iç çamaşırlarında bir de sperm bulunduğu hususunu otopsi raporu ile öğrenmeleri üstüne bu mağduriyetleri katlanarak arttı. Davalı yöneticilik personelinin olayın bütün kamuoyunca bilindiği ve takip edildiği de göz önüne alındığında daha önceki bir bedenin otopsisinde kullanılan eldivenler değiştirilmeksizin davacıların yakının da otopsisinin bu eldivenleri kullanarak gerçekleştirmesi sonucunda sperm bulgusunun ortaya çıkması üstüne daha ayrıntılı bir analiz yapılmaksızın bu olguya otopsi raporunda yer vererek maktulün vefatından önce cinsel ilişkiye girdiği düşüncesinin ailesinde yer etmesine neden olduğu anlaşılmaktadır. Bu doğrultuda olayın meydana geliş şekli, sanık yöneticilik personelinin kusuru, davacıların durum nedeniyle duydukları acı ve elem göz önüne alındığında manevi tazminat talebinin kabulü gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.”

AİLEYE YASAL FAİZİYLE ÖDENECEK

Kararda Karabulut Ailesi’nin manevi tazminat talebinin kabulüyle 225 bin TL’nin dava açma tarihi olan 19 Nisan 2010 yılından itibaren işleyecek hukuki faiziyle birlikte Karabulut Ailesi’ne ödenmesine karar verildi.

Dizi Fragmanları dizimedya.com dizi ve medya siteniz.Adalet Bakanlığı, Münevver Karabulut’un ailesine 225 bin TL ödeyecek

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
blank