Bakan Elvan açıkladı! Üretim Reform Paketi yasalaşıyorDizi Haberleri Tv Gazetesi Bugün Dizi

Bakan Elvan açıkladı! Üretim Reform Paketi yasalaşıyor
SON DAKİKA

Bakan Elvan açıkladı! Üretim Reform Paketi yasalaşıyor

Bu haber 25 Mayıs 2017 - 11:53 'de eklendi ve 9 kez görüntülendi.

Yeniden Yapılanma Bakanı Lütfi Elvan, KOBİ temsilcileri ile buluştuğu toplantıda, birkaç hafta içinde ‘Üretim Reform Paketi’nin yasalaşmasını beklediklerini söyleyerek, “Pakette yer ve arazi tahsisinde geçmişte yaşadığımız problem çözülerek yatırımcıların yatırım yeri talebinin çok daha süratli karşılanması sağlanacaktır” dedi.

Yeniden Yapılanma Bakanı Lütfi Elvan, 13’üncü Kobi Zirvesi, “Endüstriyel Dönüşümle, Geleceğin KOBİ’leri” isimli programda katılarak bir tavır yaptı. Beyoğlu’nda bir otelde düzenlenen programa, bankaların üstteki seviye yöneticileri ve fazla sayıda sektör temsilcisi katıldı. KOBİ’lerin geleceğinin konuşulduğu etkinliğe yoğun ilgi gösterildi.

Kürsüde bir konuşma yapan Bakan Elvan, KOBİ’lerin geleceği ile ilgili bulunduğu tavsiyelerin yanı sıra hükumet ve bakanlık programında bulunan KOBİ çalışmaları hakkında da bilgilendirme yaptı.

KOBİ’lerin rekabet gücünü artması için veri ve iletişim teknolojisinin önemini söyleyen Bakan Elvan, “ Veri ve iletişim teknolojileri kullanımının yaygınlaştırılması ve insan kaynağımızın niteliğinin geliştirilmesi gerekmektedir. Hali hazırda KOSGEB kadar KOBİ’lere takviye programı kapsamında araç gereç gereklilik planlama, kurumsal kaynak planlama, herif ilişkileri yönetimi ve e-ticaret gibi işletme içerisinde kullanılan yazılım destekleri verilmektedir. Oldukça yardımsever olan bu desteklerin KOBİ’lerimizin çoğalan teknolojilere daha hızlı harmoni sağlayacak yeni yaklaşımlar ile zenginleştirilmesine ihtiyaç vardır” diye konuştu.

KOBİ’lerin dönüşümünü destekleyecek bir dizi eylem planlandığını açıklayan Elvan, ‘KOBİ’lerde Bulutu Bilişim’ kullanımının yaygınlaştırılmasının amaçlandığı söyleyerek, “ Bulut Bilişim data ve iletişim teknolojilerinin kullanımında etkinliğin ve başvuru formu yoğunluğunun artması ile özellikle yeni girişimlerin yüksek miktarda veri teknolojileri yatırımları yapmaksızın bu teknolojilerden faydalanmasına imkan sunmaktadır” diye konuştu.

“Son 10 yılda KOBİ’lerin AR-GE harcamalarında payı, yüzde 10’dan yüzde 18’e yükseldi”

KOBİ’lerin gelişimin ilişkin sayısal verileri aktaran Elvan, “2023 hedefleri ışığında hazırlanan ve 2014 – 2018 hedeflerini kapsayan 10’uncu kalkınma planından KOBİ ve girişimcilik ekosistemini geliştirmek üzere KOBİ’lerin büyümesi, teknolojik kapasitelerinin artırılması, teknoloji ve buluş faaliyetlerinin artırılması, markalaşmış teknolojik ürünler geliştirilerek ülkemizin küresel ölçekte rekabet gücüne erişmesine yönelik politikalar belirledik. Hükumetimiz çizdiğimiz bütün bu vizyon çerçevesinde idareli mutasyon ve refah seviyemizin yükselmesi için KOBİ’lere büyük tartı vermekte ve KOBİ’lerin gelişmesi için araştırmalar yapmaktadır. Son 10 yılda ihracat yapan KOBİ sayısı 44 binden 65 bin’e bu KOBİ’lerin yaptığı ihracat miktarı ise 50 milyar dolardan takriben 80 milyar dolara yükselmiştir. KOBİ’lerin AR-GE harcamalarındaki payı ise 10 sene önce yüzde 10 düzeyinde iken bugün yüzde 18 düzeyine yükselmiştir” biçiminde konuştu.

“Birkaç hafta içinde ‘Üretim Reform Paketi’nin yasalaşmasını bekliyoruz”

Hükumetin yatırımcıların önünü açacak çalışmalarına önem verdiğini kaydeden Elvan, “Yalnızca organize sanayi bölgesi sayısından misal vermem gerekirse 2003 yılından günümüze kadar 103 yeni sanayi bölgesi kurulmuştur. Benzer dönemde OSB bölgelerine karşın olarak 2,1 milyar liradan artı kredi desteği sağlanmıştır. Birkaç hafta içerisinde yasalaşmasını beklediğimiz “Üretim Reform Paketi” bu sürece daha da sürat katacaktır. Pakette yer ve arazi tahsisinde geçmişte yaşadığımız problem çözülerek yatırımcıların yatırım yeri talebinin fazla daha seri karşılanması sağlanacaktır. Keza, OSB’nin ve öteki sanayi bölgelerinin daha alçak yapı ihtiyaçlarının karşılanması içinde yardım sağlayacağız” dedi.

Dizi Fragmanları dizimedya.com dizi ve medya siteniz.Bakan Elvan açıkladı! Üretim Reform Paketi yasalaşıyor

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.