Bakanlıktan çok önemli uyarı! O süre 7 Eylül'de sona eriyor...Dizi Haberleri Tv Gazetesi Bugün Dizi

4 Ocak 2022 - 02:08

Bakanlıktan çok önemli uyarı! O süre 7 Eylül’de sona eriyor…

Son Güncelleme :

30 Mayıs 2017 - 12:07

Bakanlıktan çok önemli uyarı! O süre 7 Eylül’de sona eriyor…

Maliye Bakanlığınca, 2B alanlarındaki taşınmazların satışında süresi içinde başvurmayanlar, kendilerine yapılan tebligatta belirli bedeli süresi içinde ödemeyenler, taksitli satışlarda sözleşmesinde kayıtlı taksitlerden ikiden fazlasını vadesinde yatırmayanlar için 6 ay ödeme süresi verildiği belirtilerek, bu sürenin 7 Eylül 2017’de sona ereceği bildirildi.

Maliye Bakanlığının internet sitesindeki duyuruda, 2B ve tarım arazilerinin satışlarına yönelik olarak Bakanlar Kurulu kararıyla süre uzatımına gidildiği anımsatıldı.

Kamuoyunda “2B yasası” olarak aşina ve devletle vatandaşlar aralarında senelerdir süregelen sorunu çözüme kavuşturan 6292 Sayılı Kanun uyarınca, Orman Kanununun 2. maddesinin (b) fıkrası kapsamındaki taşınmazlardan bugüne dek 647 bin yargı sahibine takriben 472 bin taşınmazın satıldığı ve bunların toplam değerinin 9,2 milyar lira olduğu belirtilerek, bu bedelin 6,2 milyar lirasının tahsil edildiği, kalan kısmın da taksitler halinde ödendiği ifade edildi.

Kanundan daha fazla adalet sahibinin yararlanabilmesi için bu sene mart ayında yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla 2B alanlarında yer alan taşınmazların satışında süresi içinde başvurmayanlar, kendilerine yapılan tebligatta belirtilen bedeli süresi içinde ödemeyenler, taksitli satışlarda sözleşmesinde belirtilen taksitlerden ikiden fazlasını vadesinde yatırmayanlar için altı ay ödeme süresi verildiği hatırlatılarak, sürenin 7 Eylül 2017’de sona ereceğine uyarı çekildi.

Duyuruda, Milli Emlak Genel Müdürlüğünce gönderilen SMS’lerle erken ödeme halinde faiz indiriminden yararlanılacağı konusunda adalet sahiplerinin bilgilendirildiğine göze çarpan edilerek, bu düzenlemeler sonucu dilekçe ve ödeme sürelerini kaçıran vatandaşların da satın alma talebinde bulunmasının ve sahiplik sorunlarının çözüme kavuşturulmasının hedeflendiği vurgulandı.

Duyuruda şunlar kaydedildi:

“Benzer kanunla çözüme kavuşturulan Hazineye ait tarım arazilerinin kiracılarına, kullanıcılarına ve paydaşlarına satışı uygulamasında rayiç değerinde ve yargı sahiplerini belirleme çalışmaları tamamlanan illerimizde satışlara başlanmıştır. Tarımla geçimini karşılayan vatandaşlarımızın bu arazileri uzun senelerdir kullandıkları hususu göz önünde bulundurularak, belediye ve mücavir bölge sınırları dışarıya yer alan tarım arazileri yargı sahiplerine rayiç bedellerinin yüzde 50’si oranında indirimli ve dingin 6 yıl vadeli olarak satılmaktadır. Türkiye genelinde bugüne kadar takriben 23 bin kişiye toplam 29 bin taşınmaz 358 milyon lira bedelle satılmış, bu bedelin 129 milyon lirası tahsil edilmiştir. Söz konusu kanun dahilinde tarım arazileri satışında uygulama sürelerini kaçıran yargı sahiplerinin mağduriyetlerini onarmak adına tatbik tarihi 7 Eylül 2017’e kadar uzatılmış olup vatandaşlarımızın 2B ve tarım arazileri satışındaki bu süre uzatımını kaçırmamaları siklet arz etmektedir.”

Dizi Fragmanları dizimedya.com dizi ve medya siteniz.Bakanlıktan çok önemli uyarı! O süre 7 Eylül’de sona eriyor…

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
blank