Çin hacklenmesi imkansız kuantum sinyali ile bir ilke imza attıDizi Haberleri Tv Gazetesi Bugün Dizi

Çin hacklenmesi imkansız kuantum sinyali ile bir ilke imza attı
SON DAKİKA

Çin hacklenmesi imkansız kuantum sinyali ile bir ilke imza attı

Bu haber 16 Haziran 2017 - 20:55 'de eklendi ve 17 kez görüntülendi.

Şifrelenmiş bilgilerin tehlikesiz bir şekilde iletilmesi için kompleks kuantum parçacıkları kullanan kuantum kriptografisi, tehlikesiz iletişimin geleceği olarak görülüyor. Fakat kompleks kuantum parçacıklarının uzun mesafelere iletilmesinin oldukça zor olması bu alanın önündeki en büyük engel olmaya devam ediyor. Zira kuantum parçacıkları fiber optik kablo içinde bile gönderilse bozulmadan maksimum 240 kilometre gidebiliyor.
 
Çin Bilim Akademisi‘nde görevli bilim insanları ise bu sorunu, kuantum parçacıklarını uzaya gönderip uzaydaki bir uydudan dünyaya geri yansıtarak aşmayı başardı. Uzun süredir gündemde olan bu hafıza geçtiğimiz günlerde öncelikle başarıyla hayata geçirildi. Ilk kuantum uydusunu ağustos ayında yörüngeye fırlatan Çin, geçtiğimiz günlerde bu uyduyu kullanarak hacklenmesi imkansız kuantum sinyali ile birbirinden 1200 km uzaklıktaki iki istasyon aralarında irtibat kurmayı başardı.
 
Hem Bkz.Aziz Sancar kanser araştırmalarında manâlı bir buluşa daha imza attı
Lazer ve ayna sistemi ile donatılmış 100 milyon dolarlık bu kuantum uydusunda bulunan özel bir kristal, dünyadan gelen kuantum parçacıklarına data ve parola anahtarları kodlayabiliyor.
 
Kuantum sinyalini uzayda bulunan uydudan yansıtmak zeminde yapılan iletişimde karşılaşılan çoğu engeli ortadan kaldırıyor olsa da yörüngeden dönen parçacıkları saptamak gerçi oldukça kuvvet oluyor. Zira uyduda bulunan kristal her lahza 6 milyona kadar kuantum parçacığı gönderebilirken, dünyada yer alan iki yer istasyonu fakat saniyede bir parçacık tespit edebiliyor.
 
Bu işi başarmanın ne kadar kuvvet olduğunu uyarı çeken fizikçi Chao-Yang Lu, yörüngeden yansıtılan kuantum parçacıklarını saptama etmeyi bir insan saçını 300 metreden net bir şekilde görmeye çalışmaya benzetiyor.
 
Chao-Yang Lu ve ekibi, bu başarılı deneyin daha güvenli iletişim sistemleri geliştirme yolunda atılacak adımlara öncülük etmesini umuyor. Eğer kuantum kriptografi başarılı bir şekilde hayata geçirilirse, iletişim kanallarının hacklenmesi yaklaşık olarak imkansız ışık halkası gelecek. Zira kuantum parçacıkları yapıları gereği herhangi bir müdahale olduğunda kendiliğinden bozulduğu için bilginin ele geçirilmesi imkansız olacak.

Dizi Fragmanları dizimedya.com dizi ve medya siteniz.Çin hacklenmesi imkansız kuantum sinyali ile bir ilke imza attı

0 0 vote
Article Rating

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x