FETÖ, bilişim firması üzerinden istihbarat arşivi oluşturduDizi Haberleri Tv Gazetesi Bugün Dizi

FETÖ, bilişim firması üzerinden istihbarat arşivi oluşturdu
SON DAKİKA

FETÖ, bilişim firması üzerinden istihbarat arşivi oluşturdu

Bu haber 18 Mayıs 2017 - 4:22 'de eklendi ve 14 kez görüntülendi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Kaçakçılık ve Parasal Suçlar Soruşturma Bürosu Savcısı Hüseyin Önelge’nin yürüttüğü soruşturma sonucu hazırlanan 200 sayfalık fezlekede, aralarında Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) para kasası olarak aşina “Ad Kayıt İnternet Teknolojileri A.Ş.”nin sahibi Abdullah Büyük’ün de bulunduğu 18’i esir 32 güvenilmez hakkında “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme”, “silahlı terör örgütü kurma ya da yönetme, üye olma”, “Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun’a muhalefet, “terör örgütü propagandası yapmak”, “suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini temize çıkartma”, “gizliliğin ihlali” suçlarından dava açılması talep edildi. 2010 yılı ile birlikte “Ad Tescil İnternet Teknolojileri A.Ş.” adlı bilişim firmasının dikkat çekici şekilde çok hızla büyüdüğü belirtilen fezlekede, firma sahibinin kendisini Ferhat Tunalı olarak tanıtan Abdullah Büyük olduğu ifade edildi. FETÖ/ PDY üyelerinin kod ad ile kendilerini tanıttıklarının da altı çizilen fezlekede, şu bilgilere yer verildi:

“Işyeri çok sayıda abonesine domain (alan adı) ve hosting (sunucu) ile web adresi sağladı ve 2016 yılı itibarı ile kayıt ettirdiği bölge adı sayısı 600 bini buldu. Firma 600 bin web sitesinin sahibi ve yöneticilerine, özelikle de millet kurum ve kuruluşlarına ait irtibat, kimlik, banka hesap bilgilerine sahip oldu. Işyeri sunucu sağladığı birimlerin verilerini depoladı. Emniyete hizmet vermeye başladı ve emniyet içerisinde yapılacak operasyonlardan örgüt üyeleri farkında edildi, bu bilgiler ayrıca Fuat Avni’ye gönderilerek algılama operasyonu yapıldı. Özel sektördeki şahısların şahsi bilgilerini de temin eden firma, himmet edinmek ve işlerini kolayca yaptırmak için şantaj amaçlı bu bilgileri kullandı.”

‘ÜÇ MAYMUNU OYNUYORLAR’

Isim Tescil İnternet Teknolojileri A.Ş.’nin etkinlik adresine 2015’te düzenlenen operasyonda himmet toplantısı yapılırken suçüstü yapıldığı anlatılan fezlekede, şirkette her salı ve çarşamba günleri örgüte finansal kaynak karşılamak için Vakit, Bugün ve Meydan gazeteleri aboneliği, himmet parası, öğrenci bursları, kurban paraları adı aşağı paraların toplandığı kaydedildi. Şüphelilerin buluşma öncesinde tüm cep telefonlarını buluşma salonunun dışına bıraktıkları dile getirilen fezlekede, “Kendileri vaktinde herkesi dinledikleri ve takip ettirdikleri için kendilerini bir türlü takipten kurtarmak maksadıyla bu yola başvurdukları anlaşılmaktadır. Toplantının ticari bir görüşme olduğunu iddia etseler de hiçbir ticari toplantıda cep telefonlarının açık havada bırakılmayacağını esasında kendileri de bilmektedirler. Ama üç maymunu oynamak bu örgütün üyelerine teröristbaşının talimatı olduğundan buna riayet etmek devir kabul edilmektedir” denildi.

İSMİNİ ÖRGÜT LİDERİNDEN ALMIŞ

Firmaya ilişkin hazırlanan vergi suçu raporunda ve kayyumlarca hazırlanan raporda, ticari faaliyetinden elde ettiği geliri KKTC ve Amerika’da paravan olarak kurulan şirketler üzerine para transferleri yaptığı, bu yollarla paraların örgüte aktarıldığı belirlendi. Şirketin ilk olarak FBS Bilişim Sistemleri olarak kurulduğu, bunun da ifade edildiği gibi Ferhat Tunalı Bilişim Sistemleri değil Fethullah Bilişim Sistemleri olduğunun anlaşıldığı ifade edilen savcılık fezlekesinde, kuytu tanık ifadelerine de yer verildi. Ertuğrul takma ismiyle dinlenilen bakımlı tanık, domain ve hosting satışı yapan firmanın satışa dair ödemelerini Türkiye’deki aidat yükünden kurtulmak ve yurtdışına kaçırmak için hileler yaptığını anlatırken, vergi kaçırma işlemiyle devletin yıllık 4 milyon TL zarara uğratıldığını vurguladı.

Kuytu şahit Mushap ise Ad Tescil İnternet Teknolojileri A.Ş.’nin Türkiye’nin en büyük isim ve hosting firması olduğunu söyleyerek, şirkette yapılan himmet toplantılarında Gülen’in videolarının izlendiğini amtardı. Videoların imam konumundaki şüphelilerce “Hocam bunu çağrıda bulunmak istedi” biçiminde yorumlandığını bildiren sıcacık şahit, “Ferhat Tunalı ismini kullanan Abdullah Büyük’ün Fethullah Gülen’den gelen talimatla toplu bir şekilde hareket edilerek Twitter’da ‘Dershanemi kapatmayın’ tweet’leri atılması, alınan kararlardan birisidir. Tekrar bu toplantılarda Gülen Batı’da CHP’ye, Doğu’da HDP’ye oy verilmesini kanımca videoda söyledi” dedi.

HOSTING VE DOMAIN NEDİR?

Hosting, internet sitesinin internet üzerinde kaplayacağı alandır. Bir internet sitesine sahip olabilmek için bir domain’e sahip olmak gerekiyor. Domain, internet sitesinde rakam ve harflerden oluşan bir isim. Başka bir ifadeyle, domain internetteki dükkânın tabelası, hosting ise dükkânın içi.

Abdullah Büyük, 15 Temmuz’dan daha sonra kaçtığı Bulgaristan’dan sığınma talebinde bulunmuş, oysa bu talebi reddedilip Türkiye’ye iade edilmişti.

 

Dizi Fragmanları dizimedya.com dizi ve medya siteniz.FETÖ, bilişim firması üzerinden istihbarat arşivi oluşturdu

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.