Gözbebeği komutu ile yürüyen sandalye yaptılarDizi Haberleri Tv Gazetesi Bugün Dizi

Gözbebeği komutu ile yürüyen sandalye yaptılar
SON DAKİKA

Gözbebeği komutu ile yürüyen sandalye yaptılar

Bu haber 20 Haziran 2017 - 3:53 'de eklendi ve 11 kez görüntülendi.

Karabük Üniversitesinde (KBÜ) öğrenim görebilen 4 öğrenci, hareket kabiliyetlerini kaybeden hasta ve engellilerin göz komutlarıyla kullanabileceği, güneş enerjisiyle sorumluluk edilebilme, değişik kalibrasyon, kontrast ve parlaklık ayarları özelliklerine sahip tekerlekli sandalye ilerletti.

KBÜ Mühendislik Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü öğrencileri Halil İbrahim Şahin, Mustafa Küçükakarsu, Kenan Ünal ve Halil Kekeç, sosyal sorumluluk projesi kapsamında engellilerin hayatını kolaylaştıracak proje yapmaya karar verdi.

Öğrenciler, kuadripleji hastaları (kol ve bacakları etkileyen felç durumu) ve engellilerin kullanması amacıyla 1 yıl yürüttükleri çalışmaların neticesinde, göz bebeklerinin komutuyla ileri-geri, sağa-sola hareket ettirilebilen ve güneş enerjisiyle çok miktar olabilen tekerlekli sandalye geliştirdi.

KBÜ Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Reşit Kavsaoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğrencilerin çok hoş bir projeyi hayata geçirdiğini söyledi.

Çift belli başlı dalda okuyan öğrencilerin bu projeyi gerçekleştirebilecek data ve tecrübeye sahip olduğunu gösteren Kavsaoğlu, “Bir yıl önce sosyal sorumluluk düşüncesiyle kullanılır halde olmayan tekerlekli sandalye temin ettiler. Doğuştan veya süre içerisinde hareket kabiliyetini yitirmiş insanların yaşamlarını devam ettirebilmeleri için proje geliştirdiler.” diye konuştu.

“Cihazımız geliştirilerek ticari konuma getirilebilir”

Birim öğrencilerinden Halil İbrahim Şahin de yeni tamamladıkları projeye, tekerlekli sandalye tedarik etmekle başladıklarını anlattı.

Tekerlekli sandalye üzerindeki motorların sürülmesi için motor sürücü kartı tedarik ettiklerini aktaran Şahin, şunları kaydetti:

“sonra kendi yazdığımız kodlar sayesinde göz bebeğinin konumlarını ‘x’ ve ‘y’ koordinatı biçiminde belirleyerek, bunları DC motoru sürmek için kullandık. Kullandığımız göz algoritmalarında kişiden kişiye gözlerin şekilleri, boyutları değişebileceği için dağıtılmış kalibrasyon ayarları da yer almakta. Kişilerin göz bebeğinin boyutunun büyük veya ufak olmasına tarafından, bununla birlikte göz bebeğinin ortam ışığından etkilendiğini de göz önünde bulundurarak, kontrast ve parlaklık ayarlarını da cihaza ekledik.”

Ivedi durumlarda tekerlekli sandalyenin dışarıdan bir kişinin müdahalesiyle de durdurulabileceğini belirten Şahin, “Cihazımız daha da geliştirilerek ticari konuma getirilebilir. sonuç olarak, tekerlekli sandalyelerin, gözü dıştan başka bir uzvunu hareket ettiremeyen hastalar için yoklama edilebilir hale getirileceğini gördük.” ifadesini kullandı.

“Kendini yük edebilme özelliğine sahip”

Projede yer alan öğrenci Kenan Ünal ise bir sene sonunda güzel bir proje ortaya çıkardıklarını kaydetti.

Sosyal sorumluluk amaçlı bir proje yapmak istediklerini, düşünceler arasından bu projeyi uygun bulduklarını belirten Ünal, “Akülü tekerlekli sandalyeler joystick kontrollü oluyor, elini deha hareket ettiremeyecek hastaların hükmetmesi zor. Bunun için biz de şoför kısmını kaldırarak, motor sürücülerimizi yerleştirdik. Bilgisayardaki algoritmanın sonucunda gelen veriler, mikro denetleyicilerimizle işleniyor, bu işleme sonucunda sürücünün ileri, geri, sağa ya da sola hareket etmesi sağlanıyor.” diye konuştu.

Ünal, projenin hem yenilenebilir enerjiyle de kendini şarj edebilme özelliğine sahip olduğuna dikkati çekerek, “Normalde akülü tekerlekli sandalyeler prizle sorumluluk oluyor. İki adet 40 vatlık güneş paneli yerleştirdik. Çok Miktar regülatörü baştan sona bununla beraber güneş enerjisiyle sorumluluk olma ya da kapatma butonlarımız var. Bu şekilde aküyü dışarıdayken de güneş aşağı çok miktar edebiliyoruz. Kesintisiz kullanılabiliyor.” dedi.

Dizi Fragmanları dizimedya.com dizi ve medya siteniz.Gözbebeği komutu ile yürüyen sandalye yaptılar

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
0 0 Oy
Article Rating
Abone ol
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinize bayılırım, lütfen yorum yapın.x
()
x