Güneş Enerjisi ve Güneş PanelleriDizi Haberleri Tv Gazetesi Bugün Dizi

Güneş Enerjisi ve Güneş Panelleri
SON DAKİKA

Güneş Enerjisi ve Güneş Panelleri

Bu haber 27 Ocak 2017 - 15:21 'de eklendi ve 7 kez görüntülendi.

Solar enerji, güneş enerjisi, solar panel, güneş paneli, güneş pili, fotovoltaik gibi kavramlar son zamanlarda çoğu kez sektör dergilerinde, internet sitelerinde kendine yer bulmaya başladı. Peki, nedir bu solar enerji? Yakın geçmişe kadar niçin gündemde değildi? Bu yazıda esas olarak güneş enerjisi ile elektrik enerjisi üretmenin yararlarından, güneş pillerinin ve güneş panellerinin yapısından, başvuru formu alanlarından ve güneş panelleri kullanıldığında uyarı edilmesi gereken hususlardan özetle bahsedilecektir.

Sanayideki gelişmeyle birlikte çoğalan elektrik enerji ihtiyacı, pahallılaşan elektrik tüketim bedelleri ve mevcut eski kalıntı (kömür, doğal gaz vb.) yakacak rezervlerinin çabucak azalması yeni enerji kaynaklarının arayışını ve kullanımını hızlandırmıştır. Güneş enerjisi yenilenebilir enerji kaynakları içinde, üzerinde en fazla araştırma yapılan enerji türlerinden biridir. Yenilenebilir güç kaynağı, tükenmeyen, ertesi gün tekrar kullanıma hazırlanmış enerji kaynağı demektir. Rüzgar enerjisi, biotermal enerji, güneş enerjisi gibi enerji türleri yenilenebilir enerjilerdir. Gelişmiş ülkelerde elektrik enerjisi edinmek için güneş enerjisinin uzun senelerdir kullanılmasına rağmen, bu konunun ülkemizde son yıllarda ağırlık kazanmaya başlaması güneş zengini olan ülkemiz için, geç de olsa oldukça sevindirici bir gelişmedir.

 

Güneş panelleri ile elektrik enerjisi üretimi altında sıralanan nedenlerden nedeniyle caziptir. Bu nedenler, düşen üretim maliyetleriyle birlikte, güneş panellerinin çabuk yaygınlaşmasına niçin olacaktır. Güneş panelleri,

Sınırsız ve bedava güç kaynağı olan güneş enerjisini kullanır. Kullanılması durumunda güneş yörüngesi izleyicileri dıştan hareketli, aşınan parçalara sahip değildir. Uzun tatbik ömrüne sahiptir. Çevre dostudur; CO2 yaymadığı için yerkürenin ekolojik dengesine olumsuz etkisi yoktur. Düzenli ve aralıksız bakım gerektirmez. Çabuk/paralel bağlandığında çıkış güçleri ölçeklenebilir. Elektrik enerjisinin tüketileceği yere kurulacağı için kablo tesisat maliyeti fazla düşüktür. Çalışması için bir operatöre gereksinim duymaz, dolayısıyla işletme maliyeti az daha sıfırdır. Doğal afetlerden etkilenme olasılığı diğer enerji üreten kaynaklara tarafından daha düşüktür.

Tüm bu avantajlarına rağmen imal maliyetlerinin hala yüksek oluşu güneş panellerinin bugüne dek yaygın tatbik alanı bulmasını engellemiştir. Kullanımın artması ile panel fiyatlarının düşmesi kaçınılmazdır. Talebin artması ise oysa devletin kullanımı teşvik etmesi ve güneş panelleri ile üretilen enerjiyi yerinde fiyattan satın alması ile mümkündür.

sizlere dizimedya.com farkıyla sunulmuştur

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
0 0 Oy
Article Rating
Abone ol
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinize bayılırım, lütfen yorum yapın.x
()
x