Her yıl 9 milyon insan bu yüzden ölüyorDizi Haberleri Tv Gazetesi Bugün Dizi

Her yıl 9 milyon insan bu yüzden ölüyor
SON DAKİKA

Her yıl 9 milyon insan bu yüzden ölüyor

Bu haber 17 Mayıs 2017 - 19:25 'de eklendi ve 18 kez görüntülendi.

Hipertansiyonun iki nedenden nedeniyle çok kayda değer olduğunu gösteren Dr. Memduh Caymaz bu maddeleri şöyle sıraladı, “Birincisi çok sık görülür ve fazla ciddi sonuçları vardır. Türkiye’de hemen hemen her üç kişiden biri hipertansiyon hastasıdır. Tıbbi olarak ihtiyar dediğimiz 65 yaş üstü şahısların ise adeta yarısında hipertansiyon vardır. Hipertansiyonun çok ciddi sonuçları vardır. Tüm dünyada her yıl takriben 9 milyon ölüme neden olmaktadır. Yürek hastalığı ve inme (felç) nedeniyle olan ölümlerin yarısından hipertansiyon sorumludur. İkincisi ise hipertansiyon önlenebilir ve çare edilebilir bir hastalıktır. Ve çare edildiğinde hipertansiyonun niçin olduğu ölümler azaltılmakta ve hayat süresi uzamaktadır.”

GÜRÜLTÜSÜZ KATİL ÇÜNKÜ GENELDE ŞİKAYETE NIÇIN OLMAZ
Hipertansiyonu olan hastaların yaklaşık yarısının hastalığının farkında olmadığını belirten Dr. Caymaz, yüksek tansiyonun belirtilerini şu şekilde açıkladı, “Hipertansiyon genelde herhangi bir şikayete neden olmaz. Bu yüzden sessiz katil diyorum ben. Birçok insan başı ağrıdığı vakit tansiyonunu ölçtürür, halbuki başı ağrıyan insanın zaten bir tedarik tansiyonu yüksek çıkabilir, kan basıncı ölçümü hastanın herhangi bir ağrısının olmadığı durumda yapılmalıdır. Bu yüzden 18 yaşına gelmiş herkesin mutlaka tansiyonu ölçülmelidir. Tansiyon ölçüm tekniği ve kullanılan tansiyon aleti dürüst olmalıdır. Tavsiye edilenlerin haricinde ki cihazlarla yapılan ölçümlere güvenilmemelidir. Şahısların tansiyonunun 135/85 (mmHg)’in üstünde olması takdirde mutlaka bir iç hastalıkları uzmanına ya da kardiyoloji uzmanına başvurulması gerekiyor. Hekiminiz sizi muayene edecek, gerekli tetkikleri yapacak ve muhtemelen size 24 saatlik tansiyon holter cihazı bağlayacaktır. Bazı hastalara anında hap başlanır, bazı hastalara ise ilaç başlamadan takibe alınır, ilaç açtırmak için mutlak bir değerinde yoktur, buna bütün sonuçları ve hastayı değerlendirerek tehlike değerlendirmesi yaparak karar verilir.”

İLAÇSIZ ÇARE DE MÜMKÜN
Dr. Caymaz, hipertansiyon tedavisinde ilaçsız tedavi denilen tedavide hayat tarzının çok manâlı olduğunu belirtti ve şunları söyledi, “yaşam biçimi değişiklikleriyle bazen bir kan basıncı ilacı dek bazense daha fazla oranda tansiyonumuzu aşağıya çekebiliriz. Diyet, tuzlu kısıtlaması, takriben 5 kilogramlık kilo kaybı, egzersiz ve içki kısıtlaması ile sistolik kan basıncımızı takriben 23 mmHg, diyastolik kan basıncımızı 14 mmHg düşürebiliriz. Çok önemli bir nokta da Türkiye’de tuz kullanımının fazla yüksek olmasıdır. Avrupa ülkelerine kadar 2-3 kat daha fazla tüketmekteyiz. Bu yüzden günlük tuz kullanımı 5-6 gr’a düşürülmelidir bu da yaklaşık bir tatlı kaşığı kadardır. Tuzlu konusunda diğer bir önemli nokta tiroid hastalıklarının azaltılması amacıyla yeterli düzeyde iyot alabilmemiz için bir takım özel durumlar haricinde mutlaka iyotlu sofra tuzu kullanılmalıdır” dedi.

Dizi Fragmanları dizimedya.com dizi ve medya siteniz.Her yıl 9 milyon insan bu yüzden ölüyor

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.