İlk Milli Hava Trafik Kontrol Simülatörü Göreve BaşladıDizi Haberleri Tv Gazetesi Bugün Dizi

20 Mayıs 2022 - 00:07

İlk Milli Hava Trafik Kontrol Simülatörü Göreve Başladı

İlk Milli Hava Trafik Kontrol Simülatörü Göreve Başladı
Son Güncelleme :

27 Mart 2017 - 15:46

TÜBİTAK ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından Kocasinan ilçesindeki Anadolu Harikalar Diyarı ’nın içinde yapılan Kayseri Bilim Merkezi ’nin açılışında konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Veciz, bilim merkezlerinin sayısının artırılacağını, içeriklerinin sürekli olarak daha varlıklı ışık halkası getirileceğini bildirdi. “Bilimde ve teknolojide peşine düşüp takip eden değil, peşine düşüp takip edilen olmalıyız, vagon yok, lokomotif olmalıyız, tüketen yok üreten olmalıyız” diyen Bakan Özlü,  “ Bu merkezlerden istifade eden gençlerimizin, ülkemizi bilim ve teknolojide fazla daha üstteki bir seviyeye taşıyacağına inanıyorum”  dedi.

Kayseri Bilim Merkezi’ni Kayseri için, özellikle Kayseri ’deki çocuklar ve gençler için fazla önemsediklerini dile getiren Kısa Ve Öz, şöyle konuştu: “Bakanlığımızda, bilim ve teknoloji seviyemizi artıracak olan ve ülkemizin yarınlarını aracısız ilgilendiren önemli projeler yürütüyoruz. Bilim merkezleri, yaptığımız birbirinden manâlı araştırmalar arasında bizim için farklı bir kasıt taşıyor. Çünkü bilim merkezlerinin gaye kitlesini çocuklarımız ve gençlerimiz oluşturuyor. TÜBİTAK ve belediyelerimizin ortaklığında hayata geçirdiğimiz bu merkezlerde, genç arkadaşlarımızın bilime ve teknolojiye daha fazla ilgi ve sevgi duymalarını amaçlıyoruz. Bilim merkezlerinin binasını ve tefrişatını belediyelerimiz yapıyor. Bu merkezlerde sergilenecek içeriği, deney setlerini, materyalleri ise TÜBİTAK belirliyor ve oluşturuyor.”

Kayseri Bilim Merkezi ile ilgili çalışmalara 2013 yılında başlandığını anımsatan Veciz, 10 bin metrekare kapalı alanda kurulu olan merkezin, deneyde kullanılan ve uygulamalı sergi ve laboratuvarlar, planetaryum, konferans salonu, kütüphane gibi imkanları bünyesinde barındırdığını aktardı.

Bugüne kadar, Konya, Kocaeli, Elazığ ve Kayseri’de bilim merkezlerinin faaliyete geçtiğine dikkati çeken Veciz, Bursa, Samsun, Antalya, Şanlıurfa ve Gaziantep’e de bilim merkezi kazandırmak için çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

“Gençlerimiz, Bu Ülkeyi Bugün Olduğundan Çok Daha Yüksek Seviyelere Çıkaracaklardır”

Bakan Özlü, bilim ve teknolojiyi, Türkiye’nin en önemli meselesi olarak gördüklerini vurgulayarak, şu değerlendirmeyi yaptı: “Çünkü öteki tüm sorunların çözümü bilimle ve teknolojiyle mümkün olabilir. Bir ülkenin gücü, bilim ve teknolojide yakaladığı seviyeden ibarettir. Dünya çapında bilim insanlarına, dünya çapında mucitlere sahip olmayan bir ülke, dünyada lider olamaz. Dünya bilim yapsın, teknoloji geliştirsin, biz de kullanalım anlayışıyla bir yere varamayız. Bilimde ve teknolojide peşine düşüp takip eden değil peşine düşüp takip edilen olmalıyız, vagon yok, lokomotif olmalıyız, bitiren yok üreten olmalıyız. Ülkemizin genç ve enerjik nüfusu, bu açıdan büyük bir fırsattır. Bu genç nüfusu nasıl eğittiğimiz ve hayata nasıl hazırladığımız, ülkemizin dünya ülkeleri arasındaki yerini de belirleyecek. Eğer gençlerimizi iyi eğitebilirsek, onlara geleceğin gerektirdiği donanımları kazandırabilirsek, eminim ki gençlerimiz, bu ülkeyi bugün olduğundan fazla daha yüksek seviyelere çıkaracaklardır.”

Bilim merkezlerini gençlerin gelişimi açısından önemsediklerini gösteren Kısa Ve Öz, ülke olarak, düşünen, soran, sorgulayan, arayan, araştıran ve merak eden gençlere gereklilik duyduklarını açıklama etti.

Kısa Ve Öz, hazır ve hap bilgilerle yetinen yok, gerçek bilginin peşine düşen gençlere ihtiyaçları olduğunu dile getirerek, “Teorik olarak öğrendiklerini hayata yansıtabilen, pratiğe dönüştürebilen gençlere ihtiyacımız var. Böyle gençler yetiştirebilirsek, bilimde ve teknolojide ciddi bir sıçrama yaşayacağımıza inanıyorum.” dedi.

Dünyadaki bilim merkezlerini, her sene takriben 300 milyon kişinin ziyaret ettiğine dikkati çeken Özlü, ABD’de her üç kişiden birinin, yılda en düşük bir kere, bir bilim merkezine gittiğinin altını çizdi.

Bakan Faruk Özlü, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Eğer hoş binalar, güzel sergiler ve içerikler oluşturabilirsek, ülkemizde de bilim merkezlerine koskocoman bir ilgi olacağını düşünüyorum. Nitekim Konya ve Kocaeli’ndeki bilim merkezlerimiz doğrusu fazla yoğun istek görüyor. İnşallah, bu merkezlerin sayısını daha da artıracağız. Bu merkezlerin içeriğini aralıksız daha varlıklı ülkü getireceğiz. Bu merkezlerden istifade eden gençlerimizin, ülkemizi bilim ve teknolojide fazla daha üst seviyeye taşıyacağına inanıyorum.”

TÜBİTAK Başkanı Prof. Ergin: “Bilim Kültürü Oluşturmada Bilim Merkezlerinin Rolü Kayda Değer”

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. A. Arif Ergin de daha önce Konya, Kocaeli ve Bursa’da Bilim Merkezleri açtıklarını, bu merkezlerin bilim kültürünü oluşturmada manâlı rol oynadıklarını söyledi.

Bilim merkezlerinin gençler kadar yetişkinlerin de ilgisini çekebileceğini açıklayan Ergin, şöyle konuştu:

“Umuyoruz oysa bu cins faaliyetlerle hafta sonu tatillerini büyükşehirlerde alışveriş merkezlerinde esir olarak geçiren ailelerimizi, daha kültürel daha birbirlerine yakınlaşabilecekleri bir taraftan da ülkenin geleceğine atılmış tohumları yeşertebilecekleri bilim merkezlerine kavuştururuz. Bilim merkezlerinin bu özelliği gelişmiş toplumlarda başarıyla yürüyor. Dünyada 2 bin 400 bilim merkezini her yıl yaklaşık 290 milyon insan ziyaret ediyor. Türkiye’de ne seviyedeyiz diye bakarsak, Konya Bilim Merkezimizi ayda sıradan 20 bin kişi ziyaret ediyor. Ziyaretçi sayısı her geçen gün artıyor. Şunu da görüyoruz ki Konya’ya Hakkari’den bilim merkezimizi gezmeye gelenler var. Bu noktada edindiğimiz iyi ve kötü tecrübeler de var. Ne yazık ama TÜBİTAK olarak yaptığımız yatırımların etki analizleri konusunda nispeten zayıfız. Yani böyle bir merkez açıldığı vakit bunun devletimize, milletimize olan etkisini ölçme konusunda zaafiyetler görüyoruz. Bunlardan biri de bilim merkezlerine ziyaretlerde yer alan kişilerin demografik yapısına yani hangi eğitim seviyesinden hangi coğrafyalardan ırk buraya akın ediyorlar, bunların çetelesini tutmaya ihtiyacımız var.”

Prof. Ergin, bilimin uygun bir iklim bulduğunda, koşullar sağlandığında doğduğuna dikkati çekerek bilim merkezlerini gezen çocukların, gençlerin kendilerine güvenerek bilim insanı olmaya buralarda karar vermelerini dilediklerini vurguladı.

Bilim merkezlerinin gençler üzerindeki etkilerine göze çarpan eden Prof. Ergin, sözlerini şöyle tamamladı: “Gençliğimizi etkisi altına almış olan taklidini yapmake, takip etmek, ‘bilgi eğer Google da yoksa hiç yoktur’ gibi hatalı anlayışların önlemek için bu cins bilim merkezlerini kullanmamız gerekli. Kendisi olmayan bir toplumun ama başkası olacağını bilmemiz ve burada kendimizi yansıtmamız lazım. Kendi değerlerine sahip çıkamayan bir toplum sadece tutsak oluyor, taklitçi oluyor. Google’ı gökten inme bir maharet sanıyor. Bilim Merkezi meydana getirmek ‘binayı açtık bitti’ denilecek bir şey değil. TÜBİTAK olarak buraya bakış açımız biz bir marş motoru görüyoruz, bu araba motorunu çalıştırmak için birincil suyu, ilk bilgiyi birincil yetenekleri biz doldurmaya çalıştık. Burayı etkin olarak canlı tutmalıyız. Sembolik de olsa bir giriş bileti uygulamasının iki bakımdan kayda değer olacağını düşünüyoruz. Getireceği para kayda değer değil lakin kim gelmiş kim gitmiş ayrıca bunu saptama edebiliriz bilet baştan sona keza de sürdürülebilirliği açısından kayda değer.”

Konuşmaların ardındaki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kayseri ziyaretindeki toplu başlangıç töreni kapsamında açılışı yapılan bilim merkezi hizmete girdi.

sonradan Kısa Ve Öz, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. A. Arif Ergin, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, bilim merkezinde incelemelerde bulundu.

Dizi Fragmanları dizimedya.com dizi film ve medya siteniz.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
blank