Kanser hastalarına maaş bağlanıyor! Kimler yararlanacak başvuru şartları...Dizi Haberleri Tv Gazetesi Bugün Dizi

26 Temmuz 2021 - 05:12

Kanser hastalarına maaş bağlanıyor! Kimler yararlanacak başvuru şartları…

Kanser hastalarına maaş bağlanıyor! Kimler yararlanacak başvuru şartları…
Son Güncelleme :

11 Eylül 2018 - 15:06

SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) tarafından kanser hastalığı ya da diğer ağır hastalıklara yakalanan vatandaşlara yönelik maaş bağlama uygulaması gerçekleştiriliyor. Malül Aylığı şeklinde de tanımlanan ve tedavisi zor derecede olan hastalar için hayata geçirilen bu uygulama sayesinde, SGK tarafından ödeme zamanları 12 ila 24 ay arasında farklılık arz edebilen Malül Aylığı ödenmektedir. Peki, Maluliyet Tespit İşlemleri Yönetmeliği doğrultusunda tespiti yapılan hastaların yüzünü güldürecek bu uygulamadan kimler nasıl nasıl yararlanacak? Talep edebilmek için bir yıl önceden hastalığın tanısının konulmasının gerektiği Malül Aylığı başvuru şartları nelerdir? İşte, uygulamadan faydalanmak isteyen kanser hastaları için 1800 gün prim ödeme ve en az 10 yıl sigortalı olma gibi koşulların bulunduğu, şayet bakıma muhtaçsa 10 yıl sigortalılık süresinin aranmadığı SGK’nın sunduğu fırsat hakkında ayrıntılı bilgiler…

Yeni emeklilere 3 katı kadar faizsiz avans fırsatı! Gerekli şartlar…

MALÜL AYLIĞI BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Malül aylığı bağlanabilmesi için talep tarihinden önceki bir yıl içinde tanı almak gerekiyor. 18 aylık malül aylığı ödeme süresi, talebe istinaden düzenlenmiş sağlık kurulu raporu tarihinden itibaren başlıyor. Raporu aldıktan hemen sonra başvuru yapılmadığı takdirde, geç kalınan süre kadar aylık eksik ödenir. Kanserveya diğer ağır hastalık teşhisi konulanlara geçici malül aylığı bağlanabilmesi için en az 10 yıl sigortalı olma ve 1800 gün prim ödeme koşulu aranıyor. Geçici malûl aylığının kalıcı hale getirilebilmesi için hastalık dolayısıyla çalışma gücünde en az yüzde 60 oranında kayıp olduğuna dair sağlık kurulu raporu gerekiyor.

KANSER

MALÜL AYLIĞINDAN KİMLER YARARLANABİLECEK?

Malûliyet aylığı bağlanmasını gerektiren hastalıklar şöyle:

– Kanser (Baş ve boyunun yumuşak dokusu, cilt, lenfoma, lösemi, multipl myelom, tükrük bezleri, tiroid bezi, meme, sinir sistemi, akciğer, mide, ince ve kalın barsak, karaciğer, safra kesesi, safra yolları, pankreas, böbrek, mesane, genital yollar, prostat, testis, penis kanserleri)
– Epilepsi
– Demans
– Beyin tümörleri
– Parkinson sendromu
– Serebral palsi
– Multiple Skleroz
– Zeka gerilikleri (IQ 50 ve altı)
– Şizofreni
– Bipolar bozukluk
– Görme azlığı
– Retina kanamaları
– Yardımsız ayakta durmayı engelleyen denge bozuklukları ile birlikte işitme kaybı
– Anemi
– Kol, bacak gibi organ kaybı
– Behçet hastalığı
– Gastrointestinal kanamalar
– Karaciğer sirozu
– Karaciğer nakli
– Kalp yetmezliği
– Kalp kapak hastalıkları
– Kalp nakli
– Böbrek nakli
– Akciğer nakli
– Tüberküloz
– AIDS

KANSER

BAKIMA MUHTAÇSA ON YIL ŞARTI YOK!

Başkasının bakımına muhtaç derecede durumu ağır olan hastalarda on yıllık sigortalılık süresine bakılmıyor. Ancak, en az 1800 gün prim ödemeleri isteniyor.

Kanser ve organ naklinin yanı sıra çalışmaya olanak vermeyen genetik hastalıklar, MS, parkinson, alzheimer, demans, sara ve bazı psikiyatrik hastalıklar, kalp yetmezliği, sindirim sistemi kanamaları, astım, KOAH, uyku bozuklukları için de malûl aylığı bağlanabiliyor.

KANSER

Dizi Medya Fragman Sitemize

Kanser hastalarına maaş bağlanıyor! Kimler yararlanacak başvuru şartları… Başlıklı Habere Lütfen Değerli Yorumlarınızı Yapınız

dizimedya.com dizi ve medya siteniz

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
blank