Kapadokya'nın "uzaydan görülen heykelleri"Dizi Haberleri Tv Gazetesi Bugün Dizi

5 Ağustos 2021 - 11:43

Kapadokya’nın “uzaydan görülen heykelleri”

Son Güncelleme :

13 Haziran 2017 - 19:54

1

Kapadokya'da Avustralyalı heykeltıraş  Andrew Rogers tarafından 2007 ve 2009 yılında yapılan heykeller, gökyüzünden bile  görülebilen büyüleyici görünümüyle keşfedilmeyi bekliyor.      

2

    Heykeltıraş Rogers, 13 ülkeyi kapsayan "Hayatın Ritmi Projesi"  dahilinde öbür ülkelerde insan yaşamından izler taşıyan heykeller yaptı.  

3 blank

       Proje zarfında Türkiye'de Nevşehir’in Göreme beldesindeki Karadağ'ın  öbür noktalarında alıştırma yapan Rogers, bölgenin tarihi ve doğal güzelliklerini  semboller halinde eserlerine yansıttı.   

4 blank

    Eserleri Google Earth’te görülebilen Rogers'in, Kapadokya’da insanın  tarihteki kültürel gelişimi ile bölgenin değerlerini yansıtan çalışmasında "at,  Kibele heykeli, seten taşı (düven taşı), melek yüzlü kuş, yaşam ağacı, çift  gövdeli tek başlı aslan, taş devri ve birincil tapınak" adını verdiği heykeller  bulunuyor.  

5 blank

    Bölgeye egemen tepelerden görülebilen heykeller, engebeli ulaşım imkanları  nedeniyle sınırlı sayıda yerli ve tanıdık olmayan turist göre ziyaret ediliyor.  Karadağ mevkisine ulaşımı kolaylaştıracak yol yapılması halinde, bölgenin daha  fazla kişiyi misafir edebileceği belirtiliyor.   

6 blank

    Rogers’in yaptığı heykellerden biri, üzerindeki yaldız doğru  güneşin batışında parlamasıyla dikkati çekiyor.   

7 blank

    Dünyada "Kainata taşlarla fısıldayan adam'' olarak da tanıdık  Rogers'in, daha önce yaptığı eserler aralarında İsrail Arava Çölü, Şili Atacama  Çölü, Bolivya Altiplano Bölgesi, Sri Lanka Krunegala Bölgesi, Avustralya'nın  Geelong yöresi, İzlanda'nın Akureyri noktası, Çin'deki Gobi Çölü'nde ve  Hindistan'daki dev heykeller yer alıyor.  

8 blank

       Nevşehir’de yaşamış fotoğraf sanatçısı İlker Katık, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, doğa harikası yeryüzü şekillerine, tarihi ve kültürel  değerlere sahip Kapadokya’ya dünyanın dört bir yanından turistlerin geldiğini  söyledi.   

9 blank

    Avustralyalı heykeltıraş Andrew Rogers göre Karadağ bölgesine  yapılan heykellerin Kapadokya turizmi için önemli olduğunu belirten Katık,  şunları ifade etti:   

10 blank

    "Heykeltıraş Andrew Rogers tarafından Karadağ bölgesine yapılan  heykeller Kapadokya turizmine bambaşka bir coşku katabilir fakat şüpheci  yaklaşımlar ve aldırmazlık yüzünden heykeller yargı ettiği değeri maalesef  göremiyor. Uzaydan görülebilen bu heykellerin tanıtımının yapılması ve yolunun  düzeltilmesi halinde Kapadokya turizmi için çok daha yardımsever olacağı şüphesiz. Bu  heykeller doğal taşlardan oluşan dokuları sayesinde Kapadokya ile kolayca  bütünleşebilir."     

11 blank

12 blank

13 blank

14 blank

15 blank

16 blank

17 blank

18 blank

Dizi Fragmanları dizimedya.com dizi ve medya siteniz.Kapadokya'nın "uzaydan görülen heykelleri"

blank