KURULUŞ OSMAN’: AHMET YENİLMEZ'DEN ÖZEL RÖPORTAJ - VİDEO - Dizi Haberleri Tv Gazetesi Bugün DiziDizi Haberleri Tv Gazetesi Bugün Dizi

5 Eylül 2021 - 09:14

KURULUŞ OSMAN’: AHMET YENİLMEZ’DEN ÖZEL RÖPORTAJ – VİDEO

KURULUŞ OSMAN’: AHMET YENİLMEZ’DEN ÖZEL RÖPORTAJ – VİDEO
Son Güncelleme :

31 Ocak 2021 - 20:55

“KURULUŞ OSMAN’IN MESAJLARI 20-30 YIL SONRA ANLAŞILACAKTIR”
‘Kuruluş Osman’da Demirci Davut karakterini canlandıran Ahmet Yenilmez, ‘Kuruluş Osman’ hakkındaki görüşlerini Ertuğrul Gazi’nin sözlerine atıfta bulunarak “Biz hikaye anlatıcısıyız. Son dönem itibariyle dünyanın içinde bulunduğu Covid-19 salgını her alanı daralttı. Daralan alanda durmaması gereken ana alanlardan birisi de sanattır bana göre. Bir işi yaptığınızda hedefiniz olur ama gelecekte yapmış olduğunuz işin doğurduğu sonuç sizin hayalinizin ötesinde olur. Bir nevi geleceğe söz söylersiniz. Ertuğrul Gazi’nin bundan önceki bölümlerde çok güzel bir sözü vardı. Demirciye dönüp, ‘Ahiler, sanatkarlar, esnaflar, her biriniz Demirci Davut usta gibi olun. Sizler de bir cihat yapıyorsunuz.’ Ben şuna kesinlikle inanıyorum ki bu işin nasıl bir iş olduğu, nasıl bir etki uyandırdığı 20-30 sene sonra çıkacaktır. Çünkü değerler yeniden anlam kazanıyor, coğrafyalar yeniden şekilleniyor. Kuruluş Osman senaryosunun verdiği mesajlar, bir nevi 20-30 yıl sonraya ekilmiş tohumlardır” sözleriyle anlattı.

 

“YAPIMCIMIZ VE PROJE TASARIMCIMIZ MEHMET BOZDAĞ BEY’İN BİR DERDİ VAR”
‘Kuruluş Osman’ dizisinin yapımcısı ve proje tasarımcısı Mehmet Bozdağ ile tanışıklıklarından söz eden Yenilmez “Yapımcımız ve proje tasarımcımız Mehmet Bozdağ Bey’i gençlik yıllarından tanırım. Azmini, isteğini, derdini iyi bildiğime inanıyorum. Böyle bir platonun, ekibin, işin yapılabilmesi için para puldan önce dert sahibi olmak lazım. ‘Bir derdim var’ diyerek çıkıp kendine dert ortakları aramış. Zamanın kendi kertesinde de bizi çağırmış ve demiş ki ‘Bizimle dert ortağı olur musunuz?’ Sağ olsun böyle bir projenin içerisinde bulunmak benim için çok başka bir anlam taşıyor” dedi.
“DEMİRCİLER BİZİM MEDENİYETİMİZDE ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP”
Ahmet Yenilmez, karakterini anlatırken ise “Demirciler bizim medeniyetimizde çok özel bir yere sahip. Demirden dağları eriterek gelmişiz buraya. Adı destandır ama her destan kendi içerisinde bir milletin mağması gibi bir özellik taşır. Zaman itibariyle demirciler, Demirci Davut tipindeki insanlar bir nevi savunma alanını dizayn ederler” ifadelerini kullandı.

 

“SANATIN OLMAZSA OLMAZI AYNA TUTMAKTIR”
Tarihe merakının role hazırlanma sürecine olan katkısından bahseden Yenilmez: “Osmanlı benim bildiğim bir dönemdi. Tarık Buğra’dan, Sepetçioğlu Osman Efe’den, Nihal Atsız’dan medeniyetimizin, kültürümüzün ve mensup olmaktan şeref duyduğum milletimizin geçmişi ile alakalı her daim bir şey öğrenme gayreti içerisindeydim. Dünyada o zaman yaşanmış gelişmeler benim role hazırlanmamda çok etkili oldu. Hikayeye biraz vakıf olmam ise bu işi kolaylaştırdı” şeklinde konuştu.

 

“KARAGÖZ VE HACİVAT GİBİLER”
Çömlekçi olan ilişkisinde sürprizlerin yaşanacağına dair ipucu veren Yılmaz; “Çömlekçi ile ilişkimize gelecek olursak, ben daha bilmiyorum onun hain olduğunu. Senaryonun gelişimine göre nasıl bir boyut kazanacak bilmiyorum. Karagöz-Hacivat, Pişekar-Kavuklu modundan nereye gider bilmiyorum. Türk mizah anlayışının altında aslında çok iyi bir çatışmanın olduğunun bir örneğidir çömlekçi-demirci sahneleri” dedi.

“KURULUŞ OSMAN İNSANLIĞIMIZI HATIRLATIYOR”
Yenilmez’in ‘Kuruluş Osman’ seyircisine mesajı ise “Kuruluş Osman’bırakın Türk tarihini anlatmayı, insana insan olduğunu hatırlatıyor. İnsanı insan yapan hikayesidir. Seyircilerimiz her bir Kuruluş Osman bölümünü seyrettiğinde kendi hikayesini bulacaktır ve insanlığını hatırlayacaktır” oldu.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

blank