Nihat Hatipoğlu - Muhteşem Yolculuk 1Dizi Haberleri Tv Gazetesi Bugün Dizi

Nihat Hatipoğlu - Muhteşem Yolculuk 1
SON DAKİKA

Nihat Hatipoğlu – Muhteşem Yolculuk 1

Bu haber 27 Mayıs 2017 - 14:38 'de eklendi ve 18 kez görüntülendi.

https://twitter.com/HakDini Nihat Hatipoğlu’nun muhteşem anlatımıyla miraçta yaşananlat..
Miraç yolculuğunun günümüzü taşıdığı anlamlar vardır.
1- Hz. Peygamber’in (s.a.v.) önce Kudüs’e götürülmesi, kendinden önceki peygamberlerin bir kısmının merkezi olan o mekânlara da sahiplenmesi anlamına gelir.
2- Peygamberlere namaz kıldırması; onların tümüne şahadettir. Onların imamı olduğunun delilidir. Onlar hakkında merak edilen bir veri aktarımıdır.
3- Mekke’den Kudüs’e götürülmesi Müslümanların gönlündeki iki kutsal beldenin itibarını gururlandırmak içindir.
4- Kudüs’e sıradan bir binekle gelmesi, semaya ise Cebraille -refrefleyükseltilmesi ibadet hayatıyla bir noktaya gelinebileceğini (Mekke-Kudüs bölümü); sonrasında ise manevi bir ruh haliyle kemal derecelerine yükselinebileceğine işarettir.
(Kudüs’ten semaya çıkışı) 5- Yerden semaya, semadan her tarafta yere indirilişi Hz. Adem’in cennetten çıkarılabileceğine bir örnektir. Yüce Allah sidreye yükselttiği nebisini nasıl her tarafta vahyi bitirmek için normal bir hayata indiriyorsa, cennete koyduğu Hz. Adem’ini de adi hayata indirebilir.
6- Ulu Allah Miraç’ta Hz. Peygamber’in (s.a.v.) gördüklerinin tümünün kendi ikramı ve kontrolünde olduğunu “gözü sapmadı, aşmadı, onun gördüğünü mü onunla tartışıyorsunuz, gözünün gördüğünü kalbi yalanlamadı.” (Necm, 5-12) ayetleriyle bize iletmiştir.
7- Cebrail’le oralara yükseltilmesi, insanın da hayatında içten bir yol gösterici dostun, üstadının olması gereğine işarettir.
8- Peygamberlerin orada ona selam vermeleri O’nu müjdelemeleri, birbirlerine -bilhassa meslek erbabınahaset değil de sevgiyle bakmaları gerektiğini göstermektedir.
“Battığı vakit yıldıza andolsun oysa, arkadaşınız (Muhammed haktan) sapmadı ve azmadı. O, nefis arzusu ile konuşmaz.
(Size okuduğu) Kur’an oysa kendisine bildirilen bir vahiydir.
(Kur’an’ı) ona, üstün güçlere sahip, müthiş görünümlü (Cebrail) öğretti. O, en yüksek ufukta bulunuyorken (aslî sûretine girip) doğruldu. Sonra (ona) yaklaştı derken sarkıp daha da yakın oldu. (Peygamber’e olan mesafesi) iki yay aralığı dek, yahut daha az oldu. Böylece Allah kuluna vahyedeceğini vahyetti. Yürek, (gözün) gördüğünü yalanlamadı. (Şimdi siz) gördüğü şey hakkında onunla tartışıyor musunuz? Andolsun ki, o, Cebrail’i bir diğer inişte daha (aslî suretiyle) görmüştü. Sidretü’l Müntehâ’nın yanında. Me’va cenneti onun (Sidre’nin) yanındadır. O zaman Sidre’yi kaplayan kaplamıştı. Göz (gördüğünden) şaşmadı ve (onu) aşmadı. Andolsun o, Rabbinin en büyük alametlerinden bir kısmını gördü.” (Necm, 1-18) “Kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammed’i) bir gece Mescid-i Haram’dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz o, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.” (İsra, 1)

Gel ey Kâbe Kavseyn İmamı
Gel ey Miracın yolcusu
Gel ey ölümsüzlük namazının imamı
Gel ey eti ve kemiğiyle göğe çekilen Nebi
Gel ey gönlümüzü ısıtan hakikatin sesi
Gel ey özlemler ötesi bir özlemle özlenen sevgili
Gel ey iki yay aralığının (Kâbe Kavseynin) sultanı
Gel ey gözleri sidreden sağa-sola kaymayan gezgin
Gel ey beklenen Resul
Gel ey Fatıma’nın babası, Kasım’ın sevdiği
Gel ey sevdalı yürekleri toz eden narin bakışlı
Gel ey yeşil kubbesine canımı gömeceğim
Gel ey mahşerin şefaat mimarı
Gel ey sırattan geçerken ismini anacağım efendi
Gel ey milyonca salatu selamın sahibi
Gel de bir tebessümüne binlerce can feda ederim. Yeter oysa gel. Dizi Fragmanları dizimedya.com dizi ve medya siteniz.Nihat Hatipoğlu – Muhteşem Yolculuk 1

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.