Nihat Hatipoğlu - Muhteşem Yolculuk 2Dizi Haberleri Tv Gazetesi Bugün Dizi

Nihat Hatipoğlu - Muhteşem Yolculuk 2
SON DAKİKA

Nihat Hatipoğlu – Muhteşem Yolculuk 2

Bu haber 27 Mayıs 2017 - 14:38 'de eklendi ve 21 kez görüntülendi.

MİRAÇ
1- Hz. Peygamber’in (s.a.v.) önce Kudüs’e götürülmesi, kendinden önceki peygamberlerin bir kısmının merkezi olan o mekânlara da sahiplenmesi anlamına gelir.
2- Peygamberlere namaz kıldırması; onların tümüne şahadettir. Onların imamı olduğunun delilidir. Onlar hakkında merak edilen bir veri aktarımıdır.
3- Mekke’den Kudüs’e götürülmesi Müslümanların gönlündeki iki kutsal beldenin itibarını gururlandırmak içindir.
4- Kudüs’e olağan bir binekle gelmesi, semaya ise Cebraille -refrefleyükseltilmesi ibadet hayatıyla bir noktaya gelinebileceğini (Mekke-Kudüs bölümü); ardından ise manevi bir ruh haliyle kemal derecelerine yükselinebileceğine işarettir.
(Kudüs’ten semaya çıkışı) 5- Yerden semaya, semadan bitmiş yere indirilişi Hz. Adem’in cennetten çıkarılabileceğine bir örnektir. Yüce Allah sidreye yükselttiği nebisini nasıl her yerde vahyi bitirmek için normal bir hayata indiriyorsa, cennete koyduğu Hz. Adem’ini de normal hayata indirebilir.
6- Ulu Allah Miraç’ta Hz. Peygamber’in (s.a.v.) gördüklerinin tümünün kendi ikramı ve kontrolünde olduğunu “gözü sapmadı, aşmadı, onun gördüğünü mü onunla tartışıyorsunuz, gözünün gördüğünü kalbi yalanlamadı.” (Necm, 5-12) ayetleriyle bize iletmiştir.
7- Cebrail’le oralara yükseltilmesi, insanın da hayatında doğru bir yol gösterici dostun, üstadının olması gereğine işarettir.
8- Peygamberlerin orada ona selamlama vermeleri O’nu müjdelemeleri, birbirlerine -bilhassa iş erbabınahaset yok de sevgiyle bakmaları gerektiğini göstermektedir.
“Battığı vakit yıldıza andolsun ki, arkadaşınız (Muhammed haktan) sapmadı ve azmadı. O, leziz arzusu ile konuşmaz.
(Size okuduğu) Kur’an ancak kendisine bildirilen bir vahiydir.
(Kur’an’ı) ona, üstün güçlere sahip, harikulade görünümlü (Cebrail) öğretti. O, en yüksek ufukta bulunuyorken (aslî sûretine girip) doğruldu. Sonra (ona) yaklaştı derken sarkıp daha da yakın oldu. (Peygamber’e olan mesafesi) iki yay aralığı değin, yoksa daha eksik oldu. Böylece Allah kuluna vahyedeceğini vahyetti. Yürek, (gözün) gördüğünü yalanlamadı. (Derhal siz) gördüğü şey hakkında onunla tartışıyor musunuz? Andolsun ki, o, Cebrail’i bir diğer inişte daha (aslî suretiyle) görmüştü. Sidretü’l Müntehâ’nın yanında. Me’va cenneti onun (Sidre’nin) yanındadır. O süre Sidre’yi kaplayan kaplamıştı. Göz (gördüğünden) şaşmadı ve (onu) aşmadı. Andolsun o, Rabbinin en büyük alametlerinden bir kısmını fark etti.” (Necm, 1-18) “Kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammed’i) bir gece Mescid-i Haram’dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz o, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.” (İsra, 1) Dizi Fragmanları dizimedya.com dizi ve medya siteniz.Nihat Hatipoğlu – Muhteşem Yolculuk 2

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.