Organik gıdalarla ilgili yanlış bilinenler - Dizi Haberleri Tv Gazetesi Bugün DiziDizi Haberleri Tv Gazetesi Bugün Dizi

25 Ocak 2022 - 15:12

Organik gıdalarla ilgili yanlış bilinenler

Yıllardır organik tarımla uğraşan Gıda Mühendisi Muharrem Doğan organikle ilgili bildiğimiz eksikleri ve yanlışları değerlendirdi.

Organik gıdalarla ilgili yanlış bilinenler
Son Güncelleme :

15 Mart 2018 - 22:27

Organik tarım ürünleriyle beslenmek insan sağlığı açısından çok önemli.. Ancak organik ürün kriterleri çok keskin çizgilerle belirleniyor ve bu kriterlerin dışına çıkılarak ortaya çıkarılan ürünler organik vasfı taşımıyor. Üstelik hem Türkiye’de hem de dünyada gerçek organik ürünler bulmak organik ürün sahteciliği yüzünden gittikçe zorlaşıyor.

Bir civcivin organik beslenmesi kaçıncı günde başlar, organik tavuk kümeslerinin önünde kaç dönüm dolaşım alanı vardır, makarnanın, sucuğun organiği olur mu? İşte yanıtları…

 

ORGANİK TARIM NEDİR?

Endüstriyelleşen ve dolayısıyla ucuzlaşırken sağlıktan ödün veren üretim anlayışına karşı organik tarım; insan sağlığına ve çevreye zarar vermeyen ve üretimde hiçbir kimyasal girdi kullanılmadan, üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı tarımsal üretim biçimidir.

ORGANİK GIDA NEDİR?

Organik gıda, GDO’suz, hormonsuz, zirai gübre kullanmaksızın, ilaçsız ve her şeyden önemlisi katkı maddesiz gıda anlamına gelmektedir.

blank

ORGANİK TAVUK NASIL ÜRETİLİR?

Bir tavuğun organik olması için yumurtadan çıktıktan sonra 1. günden itibaren organik tarım yönetmeliğine uygun şekilde beslenmeye ve bu yönetmeliğe uygun çiftliklerde büyümeye başlaması gerekmektedir.

ORGANİK TARIM ARAZİLERİ NASIL SINIFLANDIRILIR?

Organik gıda üretilecek tarlanın organik sertifikası alması için en az 2 yıl hiçbir tarım ilacı ve kimyasal maddeye maruz bırakılmamış olması gerekiyor. 2 yılın sonunda yapılacak toprak analizleri ile teyit alınmaktadır. Organik beslenme, tarım ilacı kalıntıları, hava ve su kirliliği gibi çevresel toksinlerle karşılaşmamızı önemli ölçüde engellemiş oluyor. Organik ürünlerin bu kriterler göz önünde bulundurarak diğer üretim şekillerinden ayrı tutulması gerekiyor. Kontrollü açık alanda gezen, istediği zaman yem yiyen, yapay hiçbir ışığa maruz kalmadığı gibi dolaşım alanlarında serbestçe gezen organik hayvanlar, sertifikalı topraklarda gözetim altında üretilmektedir. Organik çiftlikler, uluslararası sertifikasyon kuruluşları tarafından sertifikalandırılmıştır ve T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından denetlenmektedir.

blank

ORGANİK ÇİFTLİKLERDE HAYVAN REFAHI NASIL SAĞLANIR?

Organik üretim toplum refahını korur, hayvan refahını ön planda tutar. Hiçbir sınırlayıcı ekipman, yapay ışık kullanılmaz. Doğanın sunduğu tüm serbestlik ve sağlık organik üretimin temelini oluşturur. Konvansiyonel üretimde 25.000-30.000 adet tavuğun konulabileceği kümeslere organik üretimde sadece 4.800 adet tavuk konmaktadır.Organik tavuklar, minimum 81, ortalama 90 günde kesime gitmektedir.

KÜMES ÖNÜ DOLAŞIM ALANI… 

Organik tavuklar hem kümeslerinde hem de kümes önlerinde kendilerine ayrılmış kontrollü alanlarda serbest bir şekilde dolaşırlar. Organik tavuk başına minimum 4 metrekare olacak şekilde her kümes önünde 20 dönüm organik dolaşım alanı vardır

MAKARNA, PİRİNÇ, BAKLİYAT, SUCUK, SOSİS… HER GIDANIN ORGANİĞİ OLUR MU?

“Makarnanın, pirincin, sucuğun organiği olur mu?” diye düşünebilirsiniz. Uluslararası sertifikasyon kuruluşları tarafından sertifikalandırılan ve T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından denetlenen, tesisin, toprağın ve yemin organik sertifikalı olduğu tüm üretim süreçleri her türlü üründe organik üretimi mümkün kılar. Gıda gibi önemli bir alanda üretim yaparken önemli olan insan sağlığını ve hayvan refahını ön planda tutmaktır. Organik anlayış, tüm dünyada doğa ve hayvan dostu üretim anlayışıyla her geçen gün hızla yayılmakta ve sürdürülebilir tarım için büyük önem taşımaktadır.

ORGANİK ŞARKÜTERİ ÜRÜNLERİ NEDEN KAHVERENGİ OLUR? 

İçinde koruyucu hiçbir madde bulunmayan şarküteri ürünlerinde, sadece baharat ve tuzla koruma yapılmaktadır. Bu ürünlerde bağlayıcı dediğimiz ve şarküteri ürünlerine kırmızı rengi veren nitrit veya fosfat tuzları kullanılmaz. Bu nedenle katkısız, organik ürünlerin çiğ rengi haşlanmış ete benzer ve kahverengidir. Piştikten sonra normal sosis, sucuk rengine döner.

ORGANİK KÖY YUMURTASI KAHVERENGİ OLUR BİLGİSİ YANLIŞTIR. NEDEN?

Yumurta hangi cins tavuktan elde ediliyorsa o renk yumurta verir. Beyaz veya kahverengi olarak ayrılan tavuk cinsleri hangi yöntemle üretilirse üretilsin kendi cinsine göre yumurta verir. Örneğin; beyaz tavuk organik beslenirse yumurtası da beyaz olur. Yumurtanın sarısına bakıp kanmayın: Organik ya da köy yumurtasının sarısı, koyu sarı olur bilgisi yanlıştır. Bu yaygın yanlış inanıştan dolayı üreticiler birincisi kimyasal ikincisi bitkisel yolla yumurta sarılarını koyulaştırmak için tavuk yumurtalarına müdahale etmektedirler. Burada renk koyulaştırıcı kimyasal veya bitkisel maddeler tavukların yediği yeme karıştırılmaktadır. Yumurtanın sarısına bakıp kanmayın.

blank

ORGANİK SAHTEKARLIĞA DİKKAT

Son dönemde özellikle kanserden korunmak isteyenler organik ürünlere yöneldi. Ancak organik sahtekarlık sağlıklı ürünler kullanmak isteyenlerin karşısına önemli bir engel olarak çıkıyor. Organik üreticiler ise gözünü Avrupa’ya çevirdi. Gerçek organik ürünlerin Avrupa’ya gittiğini verdiği bir röportajda dile getiren Prof.Dr Nurgül Türemiş, Türk tüketicinin sahte organik yüzünden güvenini yitirdiğini söylüyor.

TÜRKİYE’DE ORGANİK KULLANIMI DÜŞÜYOR

Sahte organik anlayışı ne yazık ki en küçük üreticiden uluslararası şirketlere kadar yayılıyor. Bu yüzden de herhangi bir kimyasal kökenli madde ile takviye edilmeyen, bu sayede insan sağlığını, bu yönüyle tehdit etmeyen organik ürünlerin tüketimi dünyada hızla yaygınlaşırken Türkiye’de istenilen tüketici kitlesine ulaşamıyor.

blank

SAHTECİLİK AÇIĞA ÇIKMIŞTI

Öte yandan organik pazarın büyümesi ile birlikte sektörden pay almak isteyen büyük gıda şirketleri özellikle ABD pazarına uzun dönemdir ihracat yapıyor. Türkiye’de yeterli miktarda organik ürün bulamayan gıda şirketleri bu ihtiyacı karşılamak için Ukrayna ve Rusya pazarına yöneliyor. Ancak bazı gıda şirketlerinin yurt dışından getirdikleri organik olmayan ürünleri anlaştıkları sertifikasyon şirketlerine onaylatarak organik gibi ihraç ettikleri ortaya çıktı.

TARIM BAKANLIĞI SORUŞTURMA BAŞLATMIŞTI

Özellikle organik olmayan soya fasulyesi, pirinç, mısır gibi ürünleri Türkiye’ye soktuktan sonra organik sertifikası alan gıda şirketleri hakkında Tarım Bakanlığı soruşturma başlatmıştı. Tarım Bakanlığı’nda bulunan ülke temsilciliklerine konu hakkında detaylı bilgi verilirken gemi taşımacılığının yapıldığı Hollanda ve ihracatın yapıldığı ABD makamları da uyarıldı.

blank

ÜRÜNLERİN ŞEKLİ BOZUK OLABİLİR

İzmir Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Ferdan Çiftçi de organik olarak satılan ürünlerin sertifikasının olması gerektiğini kaydetti. Organik ürünlerde de doğal olduğu için şekil bozukluğu olabileceğine işaret eden Çiftçi, “Son dönemde organik ürünlere olan talep arttı. Bu nedenle organik ürün satmak cazip hale geldi. Bu ürünlerin her aşamasının kontrol edilmesi ve izlenebilir olması lazım. Ürünün organik olduğu belgelenemezse bu şekilde satılması da cezayı gerektirir” diye konuştu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
blank