Ramazanda sosyal medya kullanımı artıyorDizi Haberleri Tv Gazetesi Bugün Dizi

22 Eylül 2021 - 05:34

Ramazanda sosyal medya kullanımı artıyor

Son Güncelleme :

31 Mayıs 2017 - 18:33

Ramazanda sosyal medya kullanımı artıyor

Kırıkkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi ve sosyal medya uzmanı Doç. Dr. Levent Eraslan göre “Ramazan ayı ve Sosyal Ağ Eğilimleri” araştırması yapıldı.

Ramazanda sosyal ağ kullanımındaki eğilimlerin ve değişikliklerin konu edildiği araştırmaya, 21-55 yaş aralığında 174 üniversite öğrencisi ve mezunu katıldı.

Araştırma grubuna, “Ramazan ayında en fazla hangi sosyal ağ aracını kullanırsınız?”, “Ramazan ayında paylaşımlarınızı hangi süre aralığında daha sık yaparsınız?”, “Ramazan ayında iftar ve sahur yemeklerinin sosyal medyada paylaşılması hakkında neler düşünürsünüz?” gibi sorular yönetildi.

Instagram ve Youtube seçim ediliyor

Araştırma sonucunda, ramazanda daha fazla görsel temalı sosyal ağ araçlarının kullanıldığı görüldü. Sosyal paylaşım platformları aralarında Instagram ve Youtube öne çıkarken, paylaşımlarda dini içerikli resimli mesajlar ile ramazan sofralarına eğilimin arttığı saptandı.

Ramazan her tarafında Youtube’da video, dizi ve film izleyerek zaman geçirme eğilimi incelenen araştırmada, Whatsapp gibi anlık ileti platformlarının da mesaj ve iletişim amaçlı kullanıldığı belirlendi.

Araştırmayla, ramazanda sosyal ağ üzerinden yapılan paylaşımların farklılaştığı, ramazan öncesi sık yapılmayan dini içerikli mesaj ve iletilerde çoğaltma olduğu ortaya çıktı. sosyal medya paylaşımları ve iletilerinde daha yapıcı ve artı bir dilin kullanılmasına özen gösterildiği de açıklama edildi.

“Ramazan ayında sosyal medyada polemik ve münakaşaya girmek gibi negatif davranışlardan kaçınırım.” önermesine araştırma grubunun büyük bir çoğunluğu katıldı.

Ramazanda sosyal medya kullanımı artıyor

Araştırma grubunun yaklaşık olarak tamamı ramazanda iftar ve sahur yemeklerinin sosyal medyada paylaşılmasını eleştirerek, bu durumu yanlış ve gereksiz buldu.

“Ramazan ayında sosyal medyada yardım temalı paylaşımları ve aktiviteleri desteklerim.” önermesine araştırma grubunun büyük bir çoğunluğu olumlu cevap verdi.

“Ramazan ayında sosyal medya kullanımını askıya alırım.” önermesinin takviye görmediği araştırmada, sosyal medya kullanımının artık gündelik yaşamın vazgeçilmez bir parçası olduğu sonucuna ulaşıldı. Ramazana özel olarak sosyal medya kullanımının azalmadığı tersine arttığı ortaya çıktı.

Araştırmada, ramazanda din adamlarının ve dini içerikli sosyal medya hesaplarının takip edilmediği, böylesi birey ya da hesapların alaka odağı olmadığı ortaya çıktı.

Oruç sürelerinde, sosyal medyanın süre geçirme amaçlı kullanıldığı belirlenirken, sosyal medya kullanımının ramazanın kendine özgü ikliminden etkilendiği kaydedildi. Zekat miktarı hesaplama, fitre, sadaka verecek kişi arama, bayram namazı saatini öğrenme gibi birçok sorunun cevabının sosyal medyada araştırıldığı tespit edildi.

Dizi Fragmanları dizimedya.com dizi ve medya siteniz.Ramazanda sosyal medya kullanımı artıyor

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
blank