Reşat Petek: FETÖ raporunda sona gelindiDizi Haberleri Tv Gazetesi Bugün Dizi

Reşat Petek: FETÖ raporunda sona gelindi
SON DAKİKA

Reşat Petek: FETÖ raporunda sona gelindi

Bu haber 17 Mayıs 2017 - 9:11 'de eklendi ve 15 kez görüntülendi.

TBMM Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanı, AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek, 3 bölümden oluşacak kroki raporun yapılmak üzere olduğunu bildirerek, “FETÖ’nün siyaset ayağı olarak anlatılabilecek, siyasi partiler ile olan ilişkileri, nasıl iş birliği yapıp, sızma yaptıkları konuları elbette oysa raporda yer alacak. Raporumuzdan bir iddianame gibi şüphelilerin isimleri, onlara atfedilen suçlar beklenirse bu hatalı olur.” dedi.

DARBE GİRİŞİMİ RAPORUNDA ÇARPICI TESPİTLER!

DARBE GİRİŞİMİ RAPORUNDA ÇARPICI TESPİTLER!

Petek, 15 Temmuz darbe girişimini, darbelerin, bakımlı oluşumların siyaset üzerindeki etkilerini incelemek nedeniyle kurulan ve ödev süresi sona eren Araştırma Komisyonunun hazırlayacağı rapora ilişkin soruları yanıtladı.

Kurul Başkanlığının yanı sıra TBMM Tüzük Komisyonu Başkanvekilliği görevinin de bulunduğunu anımsatan Petek, keza Meclis hem de Tüzük Komisyonu çalışmalarının yoğunluğu sebebiyle uzmanların yaptığı çalışmalara müzahir olamadığını söyledi.

Komisyonun çalışmalarını ocak ayında bitirmesine rağmen raporun yazılmadığına karşın eleştirilerin anımsatılması üzerine Petek, siyaseten içten olmayan yorumlar yapıldığını belirtti.

“ÖNEMLI ZAMAN ALIYOR”

Petek, hem fiziki ayrıca de dijital ortamda fazla sayıda bilgi, belge topladıklarını dile getirerek, “Hukuk kökenliyim, savcılıktan geliyorum; işi yalnızca komisyonun uzmanlarına tevdi edip, bir rapor çıksın anlayışını düşünmüyoruz. Bana Kalırsa ilgileniyorum. Başkanlık Divanı olarak da bunda hemfikiriz. Bu bilgileri tahlil zaman alıyor. Elimizdeki dijital ortamda olan, Hak Bakanlığından, İçişleri Bakanlığından, MASAK’tan, YÖK, Diyanet İşleri Bakanlığından, öbür kurumlardan gelen belgeler var. Bunların incelenmesi, onların rapora dönüştürülmesi, gerekli olan yerlerin rapora alınması, önemli bir vakit alıyor. ” diye konuştu.

“MANÂLI BİR DATA KAYNAĞI”

Türkiye’de bastırılan bir darbe girişiminin, siyasi tarihlerinde başlangıçta yaşandığına işaret eden Petek, bunun nasıl olduğu, FETÖ’nün yapısı, bütün buradaki dinamiklerin bir şekilde raporda yer alması gerektiğini vurguladı.

Petek, “Keza Türkiye’nin önünü açacak bir rapor. Veri, birikim var, bunlar rapora dönüşecek. Ayrıca de dünyada siyaseten darbe girişimi gidiliyor, anlatılıyor, bombalanan yerler gösteriliyor. Lakin TBMM adına yapılan bir araştırmada, Araştırma Komisyonunda, iktidarı, muhalefetiyle dört parti grubu üyelerinin olduğu bir komisyondan çıkacak rapor, muhalefet şerhleri olsa da dünyaya önemli bir data kaynağı oluşturacaktır.” dedi.

Pek fazla soruşturmada iddianamelerin yazılması ve kabulünün, araştırmayı bitirdikleri tarihten sonraya rastladığını anımsatan Petek, yargısal sürecin rahat olan soruşturma bölümünden yeteri değin yararlanamadıklarını belirtti. Petek, fakat şu anda iddianamelerin kabul edildiğini ve transparan, komisyonlarının da yararlanacağı hale geldiğini dile getirdi.

“SONUNA YAKLAŞTIK”

Petek, yazılan ve yazılacak iddianameleri talep ettiklerini, bunların Komisyonlarına ulaştığını ve bütün üyelerin bundan farkında olan olduğunu vurguladı. Petek, bu iddianamelerden de yararlandıklarını belirterek, bu iddianameleri litaratür olarak göstererek, değerlendirmelerine alacaklarını söyledi.

İşin son aşamasında olduklarını, kroki raporlarının tamamlanmak üzere olduğunu gösteren Petek, üyelere dağıtıp, ilave görüşleri aldıktan sonradan TBMM Başkanlığına sunacaklarını ifade etti.

Petek, “Sonuna yaklaştık. Ama özellikle tarih devretmek istemiyorum, zira tek başıma çalışmıyorum, bilirkişi ve Başkanlık Divanı ile birlikte yürüttüğümüz alıştırma. Yahut bunun uzamasından biz de hoşnut değiliz. Fakat ‘Çabuk verelim, uzamasın’ diyerek, alelacele bir rapor olmaz. Çünkü ben bu raporu çok önemsiyorum. Çünkü ayrıca Meclisimize sunacağımız hem Türkiye keza dünya kamuoyuna hitap edecek bir rapor.” değerlendirmesinde bulundu.

RAPOR 3 BÖLÜMDEN OLUŞUYOR

Reşat Petek, raporun üç bölümden oluştuğuna dikkati çekerek, birinci bölümün, FETÖ’nün kuruluşu, legal ve illegal yapıları ile egzersiz yöntemlerini içerdiğini bildirdi. Petek, “15 Temmuz darbe girişimi, darbenin bastırılışı ikinci bölüm. Sonuç Olarak da yeni darbe girişimlerinin olmaması için alınması gereken önlemleri taşıyan üçüncü bölüm. Adli, yönetimsel, eğitim, dini yönden alınacak önlemler, ayrı olarak yer alıyor.” dedi.

Raporda, FETÖ’nün siyasi ayağına karşın bir bölüm yer alıp almadığına karşın soruyu Petek, “Raporda kuşkusuz FETÖ’nün siyaset ayağı olarak anlatılabilecek, siyasi partiler ile olan ilişkileri, siyasi partileri ‘örgüt açısından’ nasıl kullandıkları ya da nasıl meslek birliği yapıp, sızma yaptıkları konuları bunlar muhakkak ama yer alacak. Bizim raporumuzdan bir iddianame gibi şüphelilerin isimleri, onlara atfedilen suçlar beklenirse bu yanlış. Çünkü o bir hak süreci. Biz genel çerçevedeki değerlendirmeleri yapacağız. Zaten adalet görevini yapıyor. Bize ısrarla ‘Kimdir Yurtta Sulh Konseyi, bunları bulup niye dinlemiyoruz?’ dediler. Bunun yargının oluşturacağı meslek olduğunu söyledik. Nitekim hak, Yurtta Sulh Konseyi üyesi olarak geçen 38 isme dava açtı.” diye yanıtladı.

“ONLARA BAĞLI OLARAK SÜRECİ UZATMIYORUZ”

Petek, MITOS Başkanı Hakan Fidan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın Komisyona data vermediğinin anımsatılarak, Fidan ve Akar’dan yazılmış cevap gelip gelmediği sorusuna ise “Sadece onlara yan olarak süreci uzatmıyoruz. MIT’ten kapsamlı bir rapor bekliyoruz, bu konuda da bir alıştırma yapıldığını biliyorum. Bu komisyonumuza ulaşacak ve bizim raporumuza da katkı sağlayacak.” karşılığını verdi.

Dizi Fragmanları dizimedya.com dizi ve medya siteniz.Reşat Petek: FETÖ raporunda sona gelindi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.