Savunma Sanayii Müsteşarlığı'ndan Altay Projesi'nde Otokar'a retDizi Haberleri Tv Gazetesi Bugün Dizi

Savunma Sanayii Müsteşarlığı'ndan Altay Projesi'nde Otokar'a ret
SON DAKİKA

Savunma Sanayii Müsteşarlığı’ndan Altay Projesi’nde Otokar’a ret

Bu haber 10 Haziran 2017 - 17:11 'de eklendi ve 5 kez görüntülendi.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), Otokar’ın

Otokar’ın Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yer alan açıklamasında, SSM’nin “Milli İmkanlarla Modern Tank Üretim Projesi” ile ilgili olarak en son 29 Ağustos 2016’da yapılan özel durum açıklamasında, SSM’ye BAFO (Best And Final Offer/En İyi ve En Son Teklif) sunulduğunun kamuya duyurulduğu hatırlatıldı.

Açıklamada, “SSM tarafından şirketimize bugün tebliğ edilen yazıda teklifin idari, mali ve teknik tüm yönleri ile değerlendirildiği ancak fiyat başta olmak üzere sözleşme şartlarında anlaşma sağlanamaması nedeniyle teklifin uygun bulunmayarak ihtiyacın ihale yöntemiyle karşılanmasına karar verildiği bildirilmiştir.” denildi.

SSM’nin süreçle ilgili açıklamalarının takip edilerek ihale sürecine Otokar tarafından katılma kararı alınması halinde ilgili düzenlemeler uyarınca gerekli açıklamaların yapılacağı bildirildi.

“ALTAY”DA REKABET İHALEYE TAŞINACAK

Milli Ana Muharebe Tankı Altay’ın seri üretimine yönelik ihaleye çıkma kararının ardından kara sistemlerinin önemli üreticileri Otokar, FNSS ve BMC’nin atacağı adımlar merakla bekleniyor.

Otokar, SSM’nin süreçle ilgili açıklamalarını takip ederek, ihale sürecine ilişkin kararını verecek.

3 BİNDEN FAZLA PALETLİ ZIRHLI

13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF 2017), Endonezyalı PT Pindad firması ile geliştirdiği orta ağırlık sınıfı tank KAPLAN MT’nin, testlere hazır prototipini sergileyen FNSS de Altay tankı projesiyle ilgileniyor.

Savunma sanayisinin önde gelen kara sistemleri üreticilerinden FNSS’in Üst Yöneticisi (CEO) Nail Kurt, projede gelinen noktaya ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Kurt, Altay seri üretiminin rekabete açılmasının yerinde bir karar olduğunu değerlendirdiklerini söyledi. Kurt, “Bugüne kadar 3 binden fazla paletli zırhlı araç üretimini başarı ile gerçekleştirmiş olan FNSS altyapısı ve bilgi birikiminin Altay tanklarımızın üretimi için kullanılmasının, en başta değerli kullanıcımız Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere, giderek güçlenen savunma sanayi ekosistemimiz için büyük yarar sağlayacağına inanıyoruz. Ülkemiz için hayırlı olsun.” dedi.

BMC: “İHALEYE HAZIRIZ”

BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak da daha önce Altay tankının seri üretimi ihalesine girmeye hazır ve projeye talip olduklarını belirtmişti.

Katmerciler İcra Kurulu Başkan Vekili Furkan Katmerci ise konuya ilişkin olarak Altay tankının seri üretimine yönelik gelişmeleri değerlendireceklerini söyledi.

Katmerci, “Altay tankı projesinde ülke savunması açısından üzerimize düşen bir görev ya da sorumluluk olursa bundan kaçınmayız.” diye konuştu. (AA)

ALİ KOÇ: ALTAY’IN SERİ ÜRETİMİ İÇİN GEREKLİ BÜTÜN ALTYAPIYI PLANLAMA VE PROGRAMLAMAYI YAPTIK

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Otokar Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, geçen yıl kasımda MÜSİAD tarafından düzenlenen fuarda Altay muharebe tankının prototipinin tamamlandığını 250 tanklık ilk seri üretim için son teklifin de yapıldığını belirterek, “Altay’ın seri üretimi için gerekli bütün altyapıyı planlama ve programlamayı yaptık. Düğmeye basıldığı andan itibaren seri üretim için 18-22 ay arasında Otokar olarak seri üretime geçebileceğiz” diye konuşmuştu. Otokar, Altay tankı için Türk savunma sanayinde 100’ü aşkın şirketle birlikte çalışıyordu. Otokar’ın sunduğu teklif, 250 adet Altay’ın seri üretimi ve bunların Entegre Lojistik Destek faaliyetlerini kapsıyordu.

0 0 vote
Article Rating

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x