Skandal iddia: Facebook, teröristlere bilgi sızdırdıDizi Haberleri Tv Gazetesi Bugün Dizi

Skandal iddia: Facebook, teröristlere bilgi sızdırdı
SON DAKİKA

Skandal iddia: Facebook, teröristlere bilgi sızdırdı

Bu haber 20 Haziran 2017 - 3:53 'de eklendi ve 21 kez görüntülendi.

Facebook dün yayınladığı ayrıntılı açıklamada terörle uğraş programını anlattı. sosyal ağ platformu, yakın zamanda İngiltere ve Fransa’da yaşanan terör saldırıları arkasından Avrupalı liderlerin siteyi eleştirmesine karşısında kendini “Facebook’ta terörizme yer yoktur.” diyerek savundu. Ancak bu açıklamanın peşinde kazanılan bütün iyi hedef puanları, geçtiğimiz Cuma günü yaşanan bir ‘bug’ ardından kayboldu. Sistemdeki bu kusur 1.000’den artı Facebook içerik moderatörünün kimliklerini terör zanlılarına sızmasına sebep oldu.

The Guardian’a göre, bu kusur moderatörlerin bireysel profillerini, Facebook’ta grubu kapatılan terör zanlılarına bildirim olarak gönderilmesine sebep olmuş. Facebook şimdi moderatörler için anonim hesap fikri üstünde çalıştığını açıkladı.

Kimliği ortaya meydana çıkan moderatörlerden 40’ı, şirketin terörle uğraş biriminde çalışıyordu ve bu grubun içinden altı kişinin ise kişisel profilleri terör zanlıları tarafından görüşmüş olabilir. Bu moderatörlerden biri olan, Irak’tan İrlanda’ya kaçan bir mülteci, evini ve işini bırakıp Doğu Avrupa’ya kaçmak zorunda kaldı. The Guardian’a konuşan moderatör hala işsiz olduğunu, anksiyete bozukluğu yaşadığını ve antidepresan ilaçlar uygulamak zorunda olduğunu anlattı. Yaşadığı sıkıntıdan nedeniyle Facebook’tan ve Cpl’den tazminat talep ettiğini de söyledi.

sözde Facebook, kimlikleri ortaya meydana çıkan altı moderatöre ev alarmı ve koruma sağladı, ayrıca anlaşmanın dışarıda ekstra tazminat ödedi. Ancak firar etmek zorunda kalan Irak’lı moderatöre bu yardımlar sunuldu mu bilinmiyor.

Avrupalı liderler tarafından eleştirilen platform, bilhassa İngiltere ve Fransa kadar ‘teröristleri damgalamakta başarısız’ olmak ile suçlanıyor. İngiltere baş bakanı Theresa May, Facebook için “terörizm için güvenli bir üreme alanı” yorumun yapmıştı.

Dizi Fragmanları dizimedya.com dizi ve medya siteniz.Skandal iddia: Facebook, teröristlere bilgi sızdırdı

0 0 vote
Article Rating

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x