Sözleşmeli personel şef olarak görevlendirilebilir mi?Dizi Haberleri Tv Gazetesi Bugün Dizi

29 Temmuz 2021 - 09:17

Sözleşmeli personel şef olarak görevlendirilebilir mi?

Sözleşmeli personel şef olarak görevlendirilebilir mi?
Son Güncelleme :

15 Eylül 2018 - 22:42

SORU: İyi akşamlar kolay gelsin bir sorum var sizlere …. Büyükşehir belediye başkanlığına bağlı … Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğünde memur kadrosunda görev yapıyorum. Görev yaptığım kurumda 4B’li sözleşmeli personel olarak çalışan arkadaşlarımız idarenin takdiri ile su ve kanal işletme şefleri yapıldı. Şef kadrosu GİH sınıfında diye biliyorum. Sizce yapılan bu görevlendirmeler doğru mudur
Teşekkür eder iyi akşamlar dilerim

CEVAP:657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4. Maddesinin A bendi ile B bendinin ilk fıkrası aşağıdaki şekildedir.

“A) Memur: Mevcut kuruluş biçimine bakılmaksızın, Devlet ve diğer kamu tüzel kişiliklerince genel idare esaslarına göre yürütülen asli ve sürekli kamu hizmetlerini ifa ile görevlendirilenler, bu Kanunun uygulanmasında memur sayılır. Yukarıdaki tanımlananlar dışındaki kurumlarda genel politika tespiti, araştırma, planlama, programlama, yönetim ve denetim gibi işlerde görevli ve yetkili olanlar da memur sayılır.
B) Sözleşmeli personel: Kalkınma planı, yıllık program ve iş programlarında yer alan önemli projelerin hazırlanması, gerçekleştirilmesi, işletilmesi ve işlerliği için şart olan, zaruri ve istisnai hallere münhasır olmak üzere özel bir meslek bilgisine ve ihtisasına ihtiyaç gösteren geçici işlerde, Cumhurbaşkanınca belirlenen esas ve usuller çerçevesinde, ihdas edilen pozisyonlarda, mali yılla sınırlı olarak sözleşme ile çalıştırılmasına karar verilen ve işçi sayılmayan kamu hizmeti görevlileridir.”

6/6/1978 tarihli ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların 6. maddesi aşağıdaki şekildedir.

“İlgililer sözleşmelerinde belirtilen görev dışında başka bir işte çalıştırılamaz.”

SONUÇ VE DEĞERLENDİRME

Su ve Kanalizasyon İşletme Şefliği mahiyeti itibariyle zaruri ve istisnai hallere münhasır geçici bir iş değildir.

Aksine asli ve sürekli kamu hizmeti ile ilgilidir.

Devlet Personel Başkanlığı da 25/04/2011 tarih ve 7454 sayılı görüşünde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/B maddesi çerçevesinde sözleşmeli istihdam edilen mühendislerin birim amiri mühendisi olarak görevlendirilemeyeceği yönünde görüş bildirmiştir. Tıklayınız.

Sonuç olarak 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/B maddesi çerçevesinde sözleşmeli istihdam edilen personelin Su ve Kanalizasyon İşletme Şefi olarak görevlendirilemeyeceği kanaatindeyiz.

Dizi Medya Dizi Haberleri Güncel Dizi ve Magazin Sitesi

Sözleşmeli personel şef olarak görevlendirilebilir mi? Başlıklı Habere Lütfen Değerli Yorumlarınızı Yapınız

dizimedya.com dizi ve medya siteniz

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
blank