Sürekli Zor Kaynakları İçin Koruyucu Bakım ve Teknik Servisin ÖnemiDizi Haberleri Tv Gazetesi Bugün Dizi

Sürekli Zor Kaynakları İçin Koruyucu Bakım ve Teknik Servisin Önemi
SON DAKİKA

Sürekli Zor Kaynakları İçin Koruyucu Bakım ve Teknik Servisin Önemi

Bu haber 27 Ocak 2017 - 15:21 'de eklendi ve 8 kez görüntülendi.

Kıymetli okuyucum; bu yazımda endüstriyel ve ticari kurum ve kuruluşların yaygın şekilde kullandığı bir şiddet koruması çözümü olan Sürekli Zor Kaynakları’nın (KGK, UPS) asgari kendi teknik yapısı ve işlevi dek manâlı olan bir diğer konuya, koruyucu bakım ve teknik servisin önemine bahsetmek istiyorum.

KGK Sistemleri İçin Koruyucu Devirli Bakımın Önemi

Dr. Vehbi BÖLATTicari ve sanayi kuruluşlarında, arızalanmaları ya da kendilerinden beklenen işlevi yerine getir(e)memeleri halinde büyük finansal kayıplara niçin olacak olan pahallı ve hassas elektronik cihaz ve sistemler genelde KGK’lar üzerinden beslenirler. KGK’lar bu cins sistemler için vazgeçilmez kuvvet koruma çözümleridir. KGK terminolojisinde pahallı ve hassas olan laf konusu elektronik cihazlar kritik önem olarak adlandırılır. Üretimin aksaması sonucunda ola ki de KGK yatırımının fazla üstüne çıkacak olan bu parasal kayıplar, çalışmakta olan bir KGK’nın sürekliliğini ve güvenilirliğini zorunlu kılar. Bir KGK’nın ne denli aralıksız ve güvenilir olduğunun sayısal göstergesi, beslendiği şebeke ile kendi zor yapısının belirlediği önemli bir kavram olan İki Arıza Arasındaki Ortalama Zaman (MTBF, Mean Time Between Failures) değeridir. Saat cinsinden bahşedilen bu değer ne dek yüksek ise KGK cihazı/sistemi o denli güvenilirdir. Kayda Değer bir kuvvet elektroniği uygulaması olan KGK’nın güç yapısında endüktans, kondansatör gibi faizsiz devre elemanları ve yarıiletken baskı elemanlarının oluşturduğu zor denetim devreleri yer alır. Şebeke geriliminin etkili değerinin (220V/faz) ve frekansının (50Hz) öngörülen alıştırma değerinde aralığında ve kalitede olmaması veya şebeke geriliminin hiç olmaması halinde pahallı kritik yükler KGK üzerinden regüle edilmiş, kararlı ve ideale yakın bir gerilim ile beslenmeye devam eder.

Yukarıda da vurgulandığı üzere KGK cihazlarının sürekliliği ve güvenilirliği esastır. Epeyce kritik öneme sahip olan KGK’lar koruyucu periyodik bakım ile koruma altına alınabilir. KGK periyodik bakımı; evinizdeki kombi cihazınıza veya arabanıza uygulattığınız bakımdan ayrı değildir. Üretim yapan bir fabrikanın, üretimine ara verip uyguladığı bakım sürecine aynı. Bakım esnasında KGK cihazı kritik yükleri üzerinden beslemez, yapısında bulunan bypass hattı üzerinden şebekeden besler. Periyodik bakım, KGK cihazının çalışması esnasında umulmadık ve beğenilmeyen fonksiyonel bozukluklar yaşamaması, ya da tamamen devreden çıkmaması için muhtemel riskleri ortadan kaldıran evvelden dargın bir önlem şeklidir.

Satıcı veya imalatçı işyeri ile cihaz kullanıcısı aralarında imzalanan bakım sözleşmesi esaslarına emrindeki gerçekleştirilen periyodik bakımlar genel itibariyle parça garantili ve parça garantisiz almak üzere iki kısma ayrılır. Parça garantili bakım sözleşmelerinde; anlaşma süresi baştan başa ortaya çıkacak KGK arızalarında herhangi bir KGK bileşeninin değişmesi icabında, bu değişim bedelsiz olarak sunulur. Yedek parça stoku geniş olan satıcı firmalar için bu yükümlülük kolaylıkla yerine getirilebilir. öte yandan parça garantisiz imzalanan bakım sözleşmelerinde KGK cihazının sadece yıl içinde belli sıklıkta (çoğunlukla 4 kez) bakımı gerçekleştirilir; arızalanan bir KGK bileşeninin değişimi ise sorunlu parçanın bedelinin ödenmesi ile mümkündür.

Pahallı bir yatırım olan KGK’lar için devirli bakım, kullanıcılar tarafından genellikle yersiz veya üstünde yeterince durulmayan bir masraf kalemi olarak görülür. Genel yaklaşma KGK cihazı arızalandığında bu harcamanın yapılması yönündedir! Yüksek riskler taşıyan bu yaklaşım uzun sürebilecek, maliyeti yüksek üretim ve veri kayıplarına niçin olabilir.

sizlere dizimedya.com farkıyla sunulmuştur

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
0 0 Oy
Article Rating
Abone ol
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinize bayılırım, lütfen yorum yapın.x
()
x