TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Ahmet Arif Ergin ve beraberindeki heyet, TÜBİTAK UME ile Suudi Arabistan Krallığı Standard, Metroloji ve Kalite Organizasyonu (SASO) Metroloji Enstitüsü (NMCC) ile yürütülen projelerin son durumlarını yerinde gözlemlemek amacıylaDizi Haberleri Tv Gazetesi Bugün Dizi

26 Nisan 2022 - 11:37

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Ahmet Arif Ergin ve beraberindeki heyet, TÜBİTAK UME ile Suudi Arabistan Krallığı Standard, Metroloji ve Kalite Organizasyonu (SASO) Metroloji Enstitüsü (NMCC) ile yürütülen projelerin son durumlarını yerinde gözlemlemek amacıyla

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Ahmet Arif Ergin ve beraberindeki heyet, TÜBİTAK UME ile Suudi Arabistan Krallığı Standard, Metroloji ve Kalite Organizasyonu (SASO) Metroloji Enstitüsü (NMCC) ile yürütülen projelerin son durumlarını yerinde gözlemlemek amacıyla
Son Güncelleme :

27 Mart 2017 - 15:45

Altyapı çalışmaları ve personel eğitimlerini tamamlayan Pendik, Beykoz, Çekmeköy, Sancaktepe, Sultanbeyli, Şile, Tuzla, Ümraniye ve Üsküdar Belediyeleri, Pendik Belediyesinin ev sahipliğinde düzenlenen işbirliği protokolü töreniyle TÜBİTAK Milli Akademik Ağ ve Bilgi Merkezince (ULAKBİM) tarafından geliştirilen Milli İşletim Sistemi PARDUS ’u kullanmaya başladı.

Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi ’nde gerçekleştirilen törene TÜBİTAK ULAKBİM Müdürü Mehmet Mirat Satoğlu, Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Bariz, Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu, Tuzla Belediye Başkanı Şadi Printer, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ile AK Parti İstanbul Milletvekili Mihrimah Belma Satır katıldı.

“Birlikte Kayda Değer Bir İşe İmza Atıyoruz”

ULAKBİM Müdürü Mehmet Mirat Satoğlu, 2003 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın talimatıyla başladıkları milli işletim sistemi çalışmalarında ilk sürümü 2005 yılında ortaya çıkardıklarını belirtti. İstanbul ’un 9 belediyesiyle manâlı bir işbirliği gerçekleştirdiklerini açıklayan Satoğlu, “Bu atılım bizim için çok önemli. Birlikte manâlı bir işe imza atıyoruz” dedi.

PARDUS ’un Öteki Belediyelerde de Yaygınlaşmasını İstiyoruz”

Milli işletim sistemine Anadolu Yakası Belediye Başkanları olarak topluca takviye devretmek ve işbirliği etmek konusunda aylarca çalışmalar yaptıklarını belirten Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, “TÜBİTAK, ulusal anlamda yaptığı en önemli işlerden biri olarak Milli İşletim Sistemi PARDUS ’u geliştirdi. Bugün geldiği noktada bundan böyle gördük fakat bizim ihtiyaçlarımızı karşılayacak seviyeye geldi.  Bugün de bu çalışmayı kamuoyuna duyurmak, öteki belediyelerimiz arasında PARDUS ’un yaygınlaşmasını sağlamak için TÜBİTAK yetkilileriyle iki taraflı protokol imzaladık” dedi.

PARDUS Kullanan Öteki Kurum ve Kuruluşlar

Dönüşümü yapılan ve PARDUS kullanmakta olan kurum ve kuruluşlar aralarında Ulusal Savunma Bakanlığı; Ulusal Savunma Bakanlığı Akaryakıt İkmal ve NATO Pol Tesisleri İşletme Başkanlığı; İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi; Aydın, Söke Fehime Faik Kocagöz Devlet Hastanesi; Bursa Dr. Ayten Bozkaya Spastik Çocuklar Hastanesi ve Rehabilitasyon Merkezi; Bursa Muammer Ağım Gemlik Devlet Hastanesi; Şanlıurfa Eyyübiye Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi; Aydın, Didim Devlet Hastanesi; Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi; İzmit Belediyesi; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı (5 merkez ve 40 il Müdürlüğü) yer alıyor.

 

Pilot Çalışması veya Yaygınlaştırması Devam Etmekte Olan Kurumlar

Milli Eğitim Bakanlığı, Etkileşimli Tahta Arayüz Sistemi için pilot sonrası Ar-Ge çalışmaları; Hak Bakanlığı, PARDUS uyumlandırma çalışmaları; Bursa, Çanakkale ve Samsun Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği yaygınlaştırma çalışmaları devam ediyor. 2017 yılı itibariyle 25 ’deri pozitif ulus kurum ve kuruluşunda PARDUS ve daha alçak ürünleri kullanılıyor ya da yaygınlaştırma için çalışmalara devam ediliyor.

PARDUS ’un Zahmetsiz Dönüşümü İçin Açık Kaynak Projeleri Geliştiriliyor

2003 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın Başbakanlığı döneminde başlatılmış Linux tabanlı açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olan PARDUS, internet üzerinden bedava olarak indirilip kullanılabiliyor. KDE, GNOME, XFCE gibi farklı alanlara yönlendirilmiş masaüstü dağıtımları bulunan PARDUS ’un, rekabet edebilir ve sürdürülebilir bir işletim sistemi olması için TÜBİTAK ULAKBİM bünyesinde çalışmalara devam ediliyor. PARDUS ’un yaygınlaştırılması için TSE ile yapılan incelemeler sonucu kalite standardı kriterleri yayınlandı, bu kriterlere uyan firmalardan oluşacak yaygın takviye ağı kurulması hedefleniyor. İthal edilen bilişim ekipmanlarının Pardus GNU/Linux ahenkli olabilmesi için donanımların akreditasyonu ve DMO yetkilendirme altyapılar çalışmaları da tamamlandı. Millet kurum ve kuruluşlarında açık kaynak yazılım ve sistem kullanılmak istendiğinde uyumlu donanımın DMO ’dan alınabilmesi veya firmalardan tedarik edilebilmesinin de bu şekilde yolu gevşemiş oldu. PARDUS dönüşümünü zahmetsiz hale getirmek nedeniyle millet kurum ve kuruluşları ile KOBİ ’lerin gereklilik duydukları yazılımlar için açık kaynak kodlu ürünler geliştiriliyor. Kalkınma Bakanlığı göre desteklenen AKYAY (Açık Kaynak Yaygınlaştırma) Projesi ile PARDUS özelinde Lider Düzen Merkezi Idare Sistemi, EnGerek Kimlik Idare Sistemi, Ahtapot Bütünleşik Siber Emniyet Sistemi, Etkileşimli Tahta Arayüz Sistemi bu ürünlerin başlıcaları. 

Dizi Fragmanları dizimedya.com dizi film ve medya siteniz.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
blank