Türkiye'den Tayland atağıDizi Haberleri Tv Gazetesi Bugün Dizi

Türkiye'den Tayland atağı
SON DAKİKA

Türkiye’den Tayland atağı

Bu haber 22 Temmuz 2017 - 17:26 'de eklendi ve 7 kez görüntülendi.

Türkiye ile Tayland arasında müzakereleri başlatılan serbest ticaret anlaşmasının (STA) taraflar arasındaki 1,6 milyar dolarlık dış ticaret hacmini çok daha ileri seviyelere taşıması bekleniyor.

Ekonomi Bakanlığından yapılan açıklamada, Türkiye’nin, ikili ticari ilişkilerini daha dengeli hale getirmek ve ekonomik faaliyetlerini çeşitlendirmek amacıyla, stratejik önem atfettiği ülkelerle STA’lar imzaladığı belirtildi.

Avrupa Birliği ve Gümrük Birliğinin yanı sıra yakın coğrafyadaki ülkelerin çoğuyla yaptığı STA ağını ASEAN ve Uzakdoğu ülkelerine genişletme hedefinde olan Türkiye’nin, Güney Kore ve Malezya ile imzaladığı STA’ların yürürlüğe girdiği, Singapur ile imzalanan STA’nın da iç onay sürecinin son aşamasına geldiği ifade edildi.

Japonya ile STA müzakerelerinin devam ettiği, Vietnam ve Endonezya ile de müzakerelerin başlatılması yönündeki görüşmelerin sürdüğü bildirildi.

İŞTE O AÇIKLAMA

Türkiye ile Tayland arasında STA akdetmeye yönelik olarak yürütülen sürece ilişkin bilgilerin aktarıldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Tayland ile Türkiye arasında STA müzakerelerinin başlatılması öncesinde anlaşmanın çerçevesini netleştirmek üzere 2015 yılı Mayıs ayında Bangkok’ta nihai bir toplantı yapılmış ve müzakerelerin yürütülmesinde dikkate alınacak usulleri belirleyen bir metinle STA’nın kapsam ve içeriğini belirleyen genel çerçeve metni üzerinde anlaşılmıştır. Söz konusu STA’nın öncelikle mal ticareti alanında yoğunlaşması, hizmetler ve yatırım gibi diğer konuların anlaşmanın yürürlüğe girmesinin ardından müzakere edilebileceği konusunda mutabık kalınmıştır.

19 Temmuz 2017 tarihinde Ankara’da bir araya gelen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Tayland Ticaret Bakanı Apiradi Tantraporn, yapılan ikili görüşmenin akabinde Türkiye ile Tayland arasında STA müzakerelerinin resmen başlatıldığını ilan etmişlerdir. Bahse konu STA müzakerelerinin ilk turu aynı gün Ankara’da yapılmıştır.

2016 yılında Tayland’a ihracatımız 164 milyon dolar, Tayland’dan ithalatımız ise 1,4 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Halihazırda Tayland ile 1,6 milyar dolar civarında olan dış ticaret hacmimizin STA kapsamında yapılan karşılıklı yarar temelinde pazar açılımlarıyla çok daha ileri seviyelere taşınması beklenmektedir. Hali hazırda Tayland’ın ülkemize yaptığı toplam yatırımlar 72 milyon dolar olup, ülkemizin Tayland’a yaptığı yatırım miktarı toplam 103 milyon dolardır.”

Açıklamada, Türkiye’nin Tayland’a ihracatında en fazla artışın giyim eşyaları, tekstil ürünleri, makineler, motorlu taşıtlar ve taşıma ekipmanlarında yaşanmasının beklendiği, Tayland’ın Türkiye’ye ihracatının ise özellikle işlenmiş pirinç, yiyecekler, lastik mamuller, motorlu taşıtlar ve makineler başlıklarında artacağının tahmin edildiği bildirildi.

Dizi Medya Fragman Sitemize

Türkiye’den Tayland atağı Başlıklı Habere Lütfen Değerli Yorumlarınızı Yapınız

dizimedya.com dizi ve medya siteniz

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
0 0 Oy
Article Rating
Abone ol
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinize bayılırım, lütfen yorum yapın.x
()
x