Yazar Güngör Uras yaşamını yitirdi - Dizi Haberleri Tv Gazetesi Bugün DiziDizi Haberleri Tv Gazetesi Bugün Dizi

Yazar Güngör Uras yaşamını yitirdi - Dizi Haberleri Tv Gazetesi Bugün Dizi
SON DAKİKA

Yazar Güngör Uras yaşamını yitirdi

Bu haber 19 Ağustos 2018 - 19:48 'de eklendi ve 12 kez görüntülendi.

Milliyet Gazetesi ekonomi yazarı Güngör Uras 85 yaşında hayatını kaybetti.

Güngör Uras yaşamını yitirdi.  Acı haberi Milliyet gazetesi Ekonomi Müdürü Şükrü Andaç sosyal medyadan, ” Güngör Uras Hocamı kaybettik… Başımız sağolsun…” mesajı ile duyurdu.

Milliyet gazetesindeki köşesinde Uras,  oluşturduğu “Ayşe Teyze” ve “Ali Rıza Amca” örnekleri ile yurttaşların ekonomi yazılarını daha kolay anlamasını sağlamıştır.
Güngör Uras kimdir? 

Prof. Dr. Tevfik Güngör Uras 1933 doğan ekonomi yazarı ve gazetecidir.

İlk ve orta öğrenimini Ankara’da TED Yenişehir Koleji’nde tamamlayan Güngör Uras; 1955 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ‘Mali Şube’sinden mezun olmuş, 1988’de Boğaziçi Üniversitesi’nde doçentliğe hak kazanmış, 1994’te Marmara Üniversitesi’nde Profesör oldu.

Çalışma hayatına Halk Bankası Genel Müdürlüğü ile başlayan Uras, daha sonra Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı, İktisadi Planlama Dairesi Uzmanı olarak görev yaptı. 1974 – 1980 yılları arasında TÜSİAD Genel Sekreterliği görevinde bulundu. Aksigorta İdare Meclisi Başkanlığı yapan Güngör Uras, 1993 yılına kadar İ.Ü. İktisat Fakültesi’nde Öğretim Görevlisi, 2001 yılına kadar da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Öğretim Üyesi olarak çalıştı. 1968 yılında Türkiye İktisat Gazetesi`nde köşe yazarlığına başlayan Uras, sırasıyla Rapor, Tercüman, Güneş, Sabah, Yeni Yüzyıl, Dünya ve Milliyet gazetelerinde köşe yazarlığını sürdürdü. Evli ve bir çocuk babasıdır.

Güngör Uras, 1980 yılından itibaren Prof. Dr. T. Güngör Uras, T. Güngör Uras, Güngör Uras, Tevfik Güngör, Ali Rıza Kardüz imzaları ile 10.000 civarında makale yazdı.

0 0 vote
Article Rating

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x